1 přeškrtnutá kola

Závod na přeškrtnutých kolech. Lidé protestují proti omezení cyklistiky v centru Prahy

NOVÉ

Témata: ,

Asi sedmdesát lidí projelo odpoledne centrem Prahy na „přeškrtnutých“ kolech. Pomalou jízdou protestovali proti omezení cyklistiky v hlavním městě, jehož symbolem jsou bílé čáry napříč ulicemi doplněné piktogramem přeškrtnutého bicyklu a časem 10:00 až 17:00, kdy zákaz platí. Radnice Prahy 1 omezení schválila loni, dopravní značení chce dokončit do konce měsíce. Bílé čáry, které kritizovala část veřejnosti i primátorka Adriana Krnáčová (ANO), jsou podle vedení Prahy 1 dočasným řešením.

„Myslíme si, že Praha 1 by měla dělat přesný opak – podporovat alternativní dopravu jinou než automobilovou,“ řekl za pořadatele Pierre Hibšman. Podle něj zákaz nepodporuje ani magistrát, ministerstvo dopravy ani pražský dopravní podnik.

Cyklisté uspořádali recesistický závod z náměstí Republiky na Jungmannovo náměstí po pěší zóně Na Příkopech. Většina měla startovní čísla a kola „přeškrtnutá“ igelitovou páskou zavázanou napříč přes rám. Cílem bylo projet úsek bez zastavení, ale co nejpomaleji. Nejúspěšnějším jezdcům trvala asi šestisetmetrová vzdálenost i více než půl hodiny. Vítěz pak dostal dort.

Dopravní značení omezující jízdu cyklistů v centru metropole by mělo být dokončeno do konce července. Omezení jízd kol bude ve všední dny mezi 10:00 a 17:00 platit v pěších zónách zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí. Cyklisté tam budou muset ze svých kol sesednout a vést je. S vymáháním zákazu se začne po dokončení dopravního značení.

Proti omezení jízdy kol v centru podal žalobu cyklistický spolek Automat. Soud zatím zamítl žádost o předběžné opatření, které by zákaz pozastavilo. Na projednání samotné žaloby se čeká.

Záměr omezení kol v centru před loňskými prázdninami schválila rada městské části. Podle původních vyjádření Prahy 1 mělo omezení mířit zejména proti takzvaným motorovým koloběžkám, které se začaly po centru metropole pohybovat po zákazu vozítek segway a ohrožovat chodce. Nyní už zástupci městské části hovoří přímo o cyklistech, kteří podle nich ohrožují chodce a obyvatelé Prahy 1 si na ně opakovaně stěžují.

Čtěte také: Ohyzdné a nevhodné, označila Krnáčová bílé čáry v centru Prahy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.