Další Čapí hnízdo? OLAF prošetří dvě firmy Agrofertu

Další dotační podvod?

Další Čapí hnízdo? OLAF prošetří dvě firmy AgrofertuNOVÉ
Čapí hnízdo Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se bude zabývat dvojicí firem ze skupiny Agrofert. Důvodem je podezření, že společnosti z holdingu měly neoprávněně čerpat dotace pro malé a střední podniky. OLAF se bude případem zabývat na podnět Kontrolního výboru z Evropského parlamentu, ve kterém zasedá i český zástupce Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Samotný úřad se k vyšetřování zatím nevyjádřil.

Právě europoslanec Zdechovský upozornil, že se OLAF zaměří na dvě společnosti z holdingu Agrofert. Ten loni premiér Andrej Babiš (ANO) převedl do svěřenského fondu, o který nyní pečuje jeho manželka Monika a právníci. „Podezření na neoprávněné vyplácení dotací zveřejnila Česká televize ve svém pořadu Reportéři. Vedení Kontrolního výboru považovalo zjištění za natolik závažné, že se už minulý týden podal podnět k vyšetřování,“ řekl Tomáš Zdechovský. Úřad pro boj proti podvodům dosud redakci Echo24 nepotvrdil, zda už jsou obě společnosti vyšetřovány.

Konkrétně se jedná se o společnosti Agroparkl a ZOD Zálabí. Dle reportáže připomíná postup společností již jeden prověřovaný údajný dotační podvod. Společnosti Andreje Babiše, které má ve svěřenském fondu, tak mohou čelit podobnému obvinění jako v případě farmy Čapího hnízda.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. v létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

Problémem dvou firem mají být v dotace, které se týkají pojištění. U společnosti ZOD Zálabí mělo jít o smlouvu o poskytnutí finanční podpory pojištění plodin ve výši deseti až padesáti procent uhrazených nákladů za rok. Případ společnosti Agroparkl je podobný. V tomto případě šlo o pojištění plodin a hospodářských zvířat v podobném rozsahu. Na problém upozornil Nadační fond proti korupci.

Úřad pro boj proti podvodům odhaluje podvody s finančními prostředky Evropské unie. OLAF může vyšetřovat záležitosti týkající se podvodů, korupce a jiných trestných činů souvisejících s veškerými výdaji EU, z nichž hlavní jsou strukturální fondy, fondy zemědělské politiky a rozvoje venkova a přímé výdaje a vnější pomoc. Dále se zabývá některými oblastmi příjmů EU, zejména v případě cel, a podezřeními na závažné pochybení ze strany zaměstnanců EU a členů orgánů EU.

Babiš zpochybňuje OLAF

Předseda vlády Andrej Babiš neustále rozporuje, že je OLAF nezávislý. Naposledy to řekl na jednání vlády na začátku června. „Na svém vyjádření trvám a nemám na tom co měnit. OLAF měl v minulosti své korupční aféry,“ prohlásil Babiš. Dodal, že se prokázalo, že činnost úřadu byla zpolitizovaná. V lednu Babiš řekl, že vyšetřování, které vedl OLAF kvůli dotačnímu podvodu při stavbě farmy Čapí hnízdo, je podle něj zpolitizované jak v Česku, tak v Bruselu. Babiš je v kauze trestně stíhaný.

Úřadující šéf úřadu Nicholas Ilett řekl, že za dvě desetiletí své existence úřad prokázal praktickým způsobem svého fungování, že nezávislý je a svou nezávislost si brání. „Jen velmi zřídka o tom teď někdo pochybuje. Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu ani v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném,“ řekl Ilett na tiskové konferenci k výroční zprávě OLAF za uplynulý rok.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Vyšetřování Čapího hnízda nebylo zpolitizované. Ředitel Olafu odmítl Babišova slova

OLAF vyšetřuje možné zneužití zemědělských fondů na Slovensku

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články