Vyšetřování Čapího hnízda nebylo zpolitizované. Ředitel Olafu odmítl Babišova slova
kauza Čapí hnízdo
Úřadující šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Nicholas Ilett se důrazně ohradil proti tvrzení českého premiéra Andreje Babiše. Ten v lednu v souvislosti s kauzou Čapího hnízda uvedl, že OLAF není nezávislý a věc je zpolitizovaná jak v České republice, tak v Bruselu. Za dvě desetiletí své existence úřad podle Iletta prokázal praktickým způsobem svého fungování, že nezávislý je a svou nezávislost si brání. Babiš však trvá na svém výroku, že OLAF zpolitizovaný je.
„Jen velmi zřídka o tom teď někdo pochybuje. Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu ani v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném,“ řekl Ilett na tiskové konferenci k výroční zprávě OLAF za uplynulý rok. Babiš však trvá na svém, že OLAF není nezávislý, řekl to na tiskové konferenci po středečním jednání vlády.
Babiš je kvůli možnému dotačnímu podvodu trestně stíhán, záležitost ale pokládá za „vylhanou politickou kauzu“. Ilettův úřad koncem loňského roku uzavřel vyšetřování Čapího hnízda s tím, že při udělení dotace byl spáchán dotační podvod. Tento verdikt je pravomocný, protože Česká republika nevyužila možnost OLAF žalovat. Místo toho české ministerstvo financí na konci ledna oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala padesátimilionovou dotaci, byla vyjmuta z evropského financování.
„Na svém vyjádření trvám a nemám na tom co měnit. OLAF měl v minulosti své korupční aféry,“ prohlásil Babiš. Dodal, že se prokázalo, že činnost úřadu byla zpolitizovaná.
Šéf OLAF připomněl, že Babiše jako soukromou osobu jeho úřad nikdy nevyšetřoval. „Řešili jsme dotace související s určitou firmou,“ uvedl. Dotčené společnosti podle Iletta mají právo se v případě pochybností obrátit na soudy jak v České republice, tak i na unijní soud v Lucembursku. „Pokud skutečně mají důvod, ať to udělají. Uvidíme, jak soud rozhodne,“ řekl.
Ilett, který je britským občanem a OLAF vede od loňského října, dnes také upozornil, že v některých „administrativních kulturách“ – včetně jeho vlastní země – je už po několik stovek let běžně uznáváno, že instituce může fungovat, aniž by podléhala vnějším vlivům. „V jiných zemích ale není tak zřejmé, že by vysoký úředník mohl svou činnost vykonávat nezávisle,“ podotkl.
Evropský úřad proti podvodům vznikl v roce 1999, jeho posláním je chránit finanční zájmy EU. Formálně je součástí struktury Evropské komise.