Dotaci na Čapí hnízdo Imoba zatím nevrátí. Firma požádala o prodloužení lhůty

Kauza Čapí hnízdo

Dotaci na Čapí hnízdo Imoba zatím nevrátí. Firma požádala o prodloužení lhůtyNOVÉ
Farma Čapí hnízdo Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Společnost Imoba z holdingu Agrofert padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo zatím nevrátí a žádá o prodloužení lhůty k dobrovolnému vrácení. Kvůli sporné dotaci je trestně stíhán premiér v demisi Andrej Babiš a dalších šest lidí. Dotaci měla firma vrátit do pondělí, nyní žádá o prodloužení lhůty pro vrácení do 29. června. Středočeští úředníci žádosti vyhověli.

Imoba začala v souvislosti s výzvou k vrácení dotace s dotačním úřadem jednat, uvedl úřad v tiskové zprávě. „Společnost Imoba, nástupnická společnost původního příjemce dotace na realizaci projektu Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo, vstoupila v souvislosti s výzvou k vrácení dotace do jednání s Úřadem Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy a požádala o prodloužení lhůty. Žádosti bylo ze strany Úřadu vyhověno a lhůta byla prodloužena do 29. června 2018. Další postup v této věci společně řeší právníci obou subjektů,“ uvedl ROP Střední Čechy.

Holding Agrofert až do loňského února vlastnil premiér v demisi Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů jej převedl do svěřenského fondu. Ten spravuje Babišova manželka Monika a jeho právníci.

Výzvu k dobrovolnému vrácení sporné dotace poslal úřad 4. května. Peníze měla Imoba původně poslat do 30 dní. V opačném případě by jí hrozilo zahájení správního řízení, které bude mít formu daňové kontroly. Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje. Ředitel dotačního úřadu Kamil Munia v únoru uvedl, že úřad k tomu bude potřebovat právní výklad. Už dříve se úřad přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. v létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Není co komentovat“. Lhůta vypršela, ale Agrofert tají, zda vrátil dotaci na Čapí hnízdo

Všichni jsme podezřelí v případu Čapí hnízdo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články