„Není co komentovat“. Lhůta vypršela, ale Agrofert tají, zda vrátil dotaci na Čapí hnízdo

Kauza Čapí hnízdo

„Není co komentovat“. Lhůta vypršela, ale Agrofert tají, zda vrátil dotaci na Čapí hnízdoNOVÉ
Farma Čapí hnízdo Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Karolína Vaverková

Firma Imoba z holdingu Agrofert v pondělí nesdělila, zda vrátila padesátimilionovou dotaci na vybudování areálu Čapí hnízdo. Lhůta vypršela v pondělí. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci čelí trestnímu stíhání premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace Imobu k dobrovolnému vrácení vyzval Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy.

„My tu věc nebudeme komentovat, protože není co komentovat,“ řekl v pondělí mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Víc nesdělil ani úřad regionální rady. „Úřad Regionální rady Střední Čechy vydá během tohoto týdne tiskovou zprávu,“ řekla za úřad Klára Fronková deníku Echo24.

Výzvu k dobrovolnému vrácení sporné dotace poslal úřad 4. května. Peníze měla Imoba poslat do 30 dní. Pokud tak neučinila, hrozí jí i zahájení správního řízení, které bude mít formu daňové kontroly. Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje. Ředitel dotačního úřadu Kamil Munia v únoru uvedl, že úřad k tomu bude potřebovat právní výklad. Už dříve se úřad přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.

Holding Agrofert až do loňského února vlastnil premiér v demisi Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů jej převedl do svěřenského fondu. Ten spravuje Babišova manželka Monika a jeho právníci.

Za tři roky poslal úřad 93 výzev k dobrovolnému vrácení

Výzva k dobrovolnému vrácení dotace je celkem běžnou praxí. ROP Střední Čechy v minulých třech letech vyzval k vrácení dotace u 93 projektů. „Vyzvat příjemce k dobrovolnému vrácení dotace umožnila novela zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, od 20. února 2015. Od tohoto data zaslal Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy výzvu k dobrovolnému vrácení části dotace u 93 projektů,“ uvedla Fronková s tím, že ale v pouze 16 případech tak příjemce dotace dobrovolně učinil.

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. v létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Vrátí Imoba dotaci na Čapí hnízdo? Čas má do pondělí

Účelovka, kampaň a nesmysl? Policie stíhá Babiše za Čapí hnízdo dál

Všichni jsme podezřelí v případu Čapí hnízdo