Účelovka, kampaň a nesmysl? Policie stíhá Babiše za Čapí hnízdo dál

Kauza Čapí hnízdo

Účelovka, kampaň a nesmysl? Policie stíhá Babiše za Čapí hnízdo dálNOVÉ
Farma Čapí hnízdo Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

3
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Premiér v demisi Andrej Babiš se snaží vytvořit dojem, že policisté vyšetřující dotační kauzu Čapí hnízdo nemají tzv. nabito a jeho stíhání bude brzy zastaveno. To však kontrastuje mimo jiné s výzvou středočeských úředníků k navrácení dotace na farmu i s rozhodnutím státního zástupce o pokračování Babišova trestního stíhání.

Vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), doposud neprovázely žádné závažné úniky. Platilo to až do soboty, kdy deník Právo odcitoval několik odstavců z obsáhlého usnesení městského státního zastupitelství, kterým se zamítla Babišova stížnost proti obvinění.

Deník Právo ve svém sobotním vydání cituje z „vyjádření z textu usnesení o zamítnutí stížnosti, které redakce získala z důvěryhodného zdroje“. Tím zdrojem však je patrně někdo se zájmem podpořit Babišovu „nevinu“ a opomíjí další zjištění policie a státního zástupce Šarocha. Deník cituje údajné Šarochovo upozornění, že Babišovo stíhání může být v budoucnu zastaveno.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, jenž vyšetřování kauzy Čapí hnízdo dozoruje, nechtěl úniky do médií komentovat. Uvedl ale, že usnesení o zamítnutí stížnosti proti obvinění je podstatně delší, než kolik cituje Právo. „Usnesení má asi 60 stran,“ uvedl Jaroslav Šaroch pro deník Echo24.

Víkendové zprávy Práva se na Facebooku ihned „chytl“ premiér v demisi Andrej Babiš. „Hm. Nejsem překvapený, vy snad ano? Vždyť bylo jasné od začátku snad každému, že je to nesmysl, účelová kauza, co nám ve volbách vzala minimálně pět procent. Mě měla hlavně otrávit a nadobro vyhnat z politiky. A to nemluvím o mé rodině a o tom, čím musí procházet. Zase bych se jen rozčílil a bylo by to zbytečné,“ napsal Babiš na sociální síti.

Do Babišovy argumentace však nepasuje, že státní zástupce Šaroch měl možnost Babišovo trestní stíhání zastavit. Ostatně tak to udělal v případě prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí. Babišovo trestní stíhání ale pokračuje. Šaroch jeho stížnost proti obvinění zamítl.

Na zmínky o svém trestním stíhání, které Babiš dlouhodobě považuje za účelové, je premiér v demisi alergický. Sám to nedávno uvedl. Potvrdil to i jeho úterní příspěvek na Facebooku, kterým komentuje jednoho ze svých kritiků. Ten mu napsal, že si měl Babiš rozmyslet vstup do politiky a tím republice ušetřit trestně stíhaného premiéra. Andrej Babiš dle vlastních slov z kritikova Facebooku zjistil, že je „zanícený volič ODS“ a vyjmenoval mu hříchy této strany.

Imoba má vrátit dotaci

Státní zástupce Šaroch minulý týden zrušil trestní stíhání čtyř lidí, včetně prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Premiér v demisi Babiš a někteří členové jeho rodiny trestně stíhaní zůstali. Krátce nato vyzvali středočeští úředníci společnost Imoba z koncernu SynBiol, dnes zaparkovaného spolu s Agrofertem ve svěřenském fondu spravovaném Babišovou manželkou Monikou a právníky, aby dobrovolně vrátila téměř padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo. Imoba je nástupnická společnost původního příjemce dotace na projekt Čapí hnízdo.

Kauza Čapího hnízda pronikla i do vyjednávání o budoucí vládě. V souvislosti s Babišovým trestním stíháním obsahuje předběžně dohodnutá koaliční smlouva mezi ANO a sociálními demokraty ustanovení o tom, že pokud prvoinstančně odsouzený člen vlády v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá koaliční smlouva platnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Všichni jsme podezřelí v případu Čapí hnízdo

Další zlom v kauze Čapí hnízdo. Padesátimilionová dotace má být vrácena

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když Babiš místo ANO říká NE

KOMENTÁŘ

Předseda hnutí Aliance nespokojených občanů neboli ANO Andrej Babiš na sociálních sítích oznámil, že se po třiceti letech soužití pokojně rozchází se svou manže ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články