Trestně stíhaný? Slyším to denně, jsem na to už alergický, řekl Babiš

Sestavování vlády

Trestně stíhaný? Slyším to denně, jsem na to už alergický, řekl BabišAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto:

Domov

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se postavil odmítavě k požadavku ČSSD na to, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády rezignovat, pokud bude prvoinstančně odsouzen. Stejně tak už je prý alergický na to, jak se o něm mluví jako o trestně stíhaném, řekl novinářům na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. ČSSD však na požadavku trvá a jednání neuzavře, dokud nebude problém vyřešen.

Šéf ČSSD Jan Hamáček zopakoval, že strana ze svých požadavků nesleví. „ČSSD bude trvat na tom, aby jakýkoliv člen vlády v případě prvoinstančního odsouzení rezignoval. Nedokážu si představit, že bychom uzavřeli vyjednávání, aniž bychom tento problém vyřešili,“ uvedl Hamáček.

Hamáček zároveň na Twitteru poznamenal, že vláda není zdaleka domluvena. „Na resortech a programu jsme se rámcově shodli. Stále ale zůstávají tři body k vyřešení,“ uvedl. Jedním z nich je podle něj právě rezignace odsouzeného člena vlády, druhým nalezení pojistky, že se strany nebudou ve vládě ani ve Sněmovně přehlasovávat. Za třetí označil zabránění hlasování ANO s SPD ve Sněmovně. „Chceme důkaz místo slibů. Sládkovi republikáni svého času také nezastávali klíčové funkce ve Sněmovně…,“ podotkl. Dodal, že případná uvolněná místa nebudou určena pro sociální demokraty. Na mysli měl nejspíš pozice, které ve Sněmovně obsadilo s pomocí ANO hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Sociální demokracie chce dosáhnout na těchto místech změny. SPD se proti tomu ohradila.

Podobně se k problému staví i další členové sociální demokracie. „Člen vlády, který je odsouzený, samozřejmě rezignovat má. O tom nemůže být žádná debata,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Místopředseda sociální demokracie Roman Onderka poznamenal, že pokud ani případné odsouzení v trestním řízení není důvod k odchodu člena vlády, tak už neví, co by jiného mohlo odůvodnit před členy a voliči ČSSD případný vstup do vlády. „Samotné vyjednávání může tento názor pana premiéra opravdu zkomplikovat,“ uvedl místopředseda Onderka.

I další místopředseda ČSSD Martin Netolický je přesvědčen o tom, že by vyjednávání mohla kvůli Babišově postoji k otázce odstoupení odsouzeného člena vlády ztroskotat. Sociální demokracie podle něj ustoupila už za hranu toho, co vedení uložil únorový sjezd. Postoj premiéra v demisi označil za špatný. Zdůraznil, že pokud by předsednictvo ČSSD rozhodovalo o obnovení vyjednávání s ANO dnes, neskončilo by hlasování těsně jako v pátek. „Myslím si, že by bylo téměř jednomyslné, ale opačně. To znamená, že kdybychom měli informace z dnešního dne, tak s vysokou pravděpodobností by společné jednání otevřeno nebylo,“ uvedl Netolický s odkazem na dnešní Babišovo vyjádření. Dodal, že pokud se v tomto nepodaří nalézt shodu, bude muset ČSSD asi „přistoupit k rychlejšímu ukončení vyjednávání, než čekala“.

Programové prohlášení vlády chceme do konce týdne, říká Brabec

Podle Andreje Babiše rozhovory s ČSSD začnou ve středu odpoledne. Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec očekává, že se bude navazovat na jednání, která obě uskupení vedla na přelomu března a dubna. Také doufá, že do konce týdne bude mít základ koaliční smlouvy s ČSSD i programového prohlášení společné vlády.

„Já bych rád, abychom do konce tohoto týdne jak v tom programovém prohlášení vlády, tak v té koaliční smlouvě v zásadě už měli nějaký finální text,“ řekl Brabec. Na programovém prohlášení už podle něj pracují experti a vycházejí z dřívější dohody mezi ANO a ČSSD, v níž si obě strany vyjasňovaly sporné body svých politických programů.

Babiš se postavil odmítavě k požadavku ČSSD na to, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády rezignovat, pokud bude prvoinstančně odsouzen. Nevidí k tomu důvod. Uvedl také, že už je alergický na to, že se o něm mluví jako o trestně stíhaném. Babiše policie obvinila z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo, předseda ANO to označuje za účelové.

Brabec také nechtěl předjímat, jak se ANO postaví k požadavku ČSSD na to, aby se změnilo obsazení některých sněmovních funkcí, ze kterých by měli odejít představitelé hnutí SPD. „Je to návrh, který padl ze strany sociální demokracie, ale my jsme neřekli, že s tím souhlasíme,“ uvedl. Podle něj by to narušilo rozložení sil ve Sněmovně, očekává, že ANO bude s ČSSD o záležitosti ještě jednat.

Zahájení rozhovorů mezi špičkami ANO a ČSSD podle Brabce komplikuje skutečnost, že vláda bude v úterý a ve středu na výjezdním zasedání v Moravskoslezském kraji. „Pravděpodobně se ta jednání rozeběhnou ve středu odpoledne nebo k večeru, nebo nejpozději ve čtvrtek,“ řekl místopředseda ANO. Babiš posléze uvedl, že i když on osobně přijede do Prahy až ve středu večer, vyjednavači za ANO se sejdou se sociálními demokraty ten den odpoledne.

Čtěte také: Uspěchaný slib. Slevy na jízdném se odloží na září, potvrdil Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.