Máme milion covid programů, tepe ČSSD vlastní vládu. Jen idiot nepřizná chybu, říká Šmarda

ČSSD KRITIZUJE VLASTNÍ VLÁDU

Máme milion covid programů, tepe ČSSD vlastní vládu. Jen idiot nepřizná chybu, říká Šmarda
ČSSD při zahajování volební kampaně. Foto: ČSSD
Domov

Podle některých hesel aktuální mediální kampaně ČSSD to vypadá, že sociální demokraté nejsou ve vládě. „Existuje asi milion covid programů. Nikdo se v tom už nevyzná. Pojďme to zjednodušit! Víme jak,“ zní provolání, po nímž je podepsaný šéf strany a vicepremiér Jan Hamáček. Opozici jeho distanc od vládní politiky pobouřil a mluví o pokrytectví. Vedení sociálních demokratů ale odmítá, že by napadala vládu, v níž sedí její ministři. ČSSD si prý jen přiznala, že se dopustila chyb a je třeba je napravit.

Sociální demokraté podle svých slov chtějí zjednodušit několik klíčových bodů, mezi něž patří právě reevidování nefunkčních nařízení nebo sjednocení nepřehledných programů.

Pojďme věci zjednodušit. Toto jsou body, které teď budeme ve vládě tlačit. ⬇️ 1️⃣ Revidujme opatření, která buď…

Posted by ČSSD on Tuesday, 9 February 2021

Do Hamáčkovy strany se hned opřela opozice. Předseda lidovců Marian Jurečka ironicky poznamenal, že ČSSD snad už ví jak na to. „To říká ta opoziční ČSSD naprosto správně, tvrdě tak apeluje na tu koaliční ČSSD, která ty programy ve vládě schvaluje! Doteď to dělali ministři blbě, ale teď už ví jak,“ vytkl sociálním demokratům. Jeho europoslanec Tomáš Zdechovský to označil za „vrchol pokrytectví“.

Šmarda: Současná vládní opatření jsou zmatečná

Představitelé ČSSD v tom ale pokrytectví nevidí. Podle místopředsedy strany Tomáše Petříčka a ministra zahraničí nejde o žádnou kampaň. „Na situaci upozorňujeme dlouhodobě a věřili jsme například v řešení systému PES a následné zjednodušení programů pro podporu,“ uvedl deníku Echo24. ČSSD jako menšinová strana dělá, co může, míní Petříček. „Bohužel, s výjimkou kompenzačních bonusů na MFČR, ostatní programy jsou byrokraticky velmi náročné a vše dávají na bedra lidem postiženým pandemií,“ dodal ministr. Na otázku, proč nepřehledné programy neřešil kabinet, Petříček odvětil, že o nich debata stále probíhá.

Další z místopředsedů, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda přiznal, že současná vládní opatření jsou zmatečná, sociální demokraté je ale prý chtějí napravit. „Myslím, že není třeba nazývat to napadáním vlastní vlády. Lidé chyby dělají, jen idiot si je nepřizná,“ řekl deníku Echo24.

Podle statutárního místopředsedy strany Romana Onderky bylo ještě před půlrokem pochopitelné, že nějaká opatření nedávala smysl, teď už je ale čas nastavit jasná pravidla. „To že jsme součástí vlády neznamená, že souhlasíme bezvýhradně se vším, co vychází z dalších resortů našeho koaličního partnera. ČSSD je menšinová vláda, a s naším koaličním partnerem diskutujeme o covidových programech, které vycházejí z MPO, nebo MF,“ sdělil redakci.

Pevnost partnerství hnutí ANO se sociálními demokraty nevypadá nejlépe. Někteří členové ČSSD už jednoznačně řekli, že si další spolupráci s hnutím Andreje Babiše nedovedou představit. Sociální demokracie vede podle Petříčka diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i představiteli občanské společnosti. Aktuální vládní spolupráce s hnutím ANO je podle něj do značné míry manželstvím z rozumu, neumí si ale představit, že by společně strany vládly i v dalším volebním období.