Sáblíková zase zlatá. Překonala světový rekord a vybojovala si své dvacáté zlato

Sáblíková

Sáblíková zase zlatá. Překonala světový rekord a vybojovala si své dvacáté zlatoNOVÉ
Martina Sáblíková Foto:

FOTO: Shutterstock

Domov

vt Echo24

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla letošní mistrovství světa ve víceboji. S časem 6:42,01 překonala v kanadském Calgary světový rekord v závodu na 5 000 metrů. Trojnásobná olympijská vítězka se tak stala popáté mistrní světa ve víceboji a tímto výkonem si také vybojovala jubilejní dvacátou zlatou medaili ze světových šampionátů.

Česká reprezentantka byla po prvním dnu víceboje na druhém místě. V závěrečné pětce už ale překonala obhájkyni titulu japonské sportovkyně Miho Takagiovou a dosáhla na zlato. Kromě světového rekordu překonala i svůj vlastní, 8 let starý rekord, a to o 65 setin sekundy.

„Nevím, co bych na to pořádně řekla, protože je to prostě neuvěřitelný pocit,“ svěřila se novinářů Sáblíková. „Upřímně řečeno ani neregistruji, že bych měla dvacet zlatých medailí a někde se zlepšila v žebříčku. Užívám si tu radost teď,“ řekla.

Sáblíková, která před necelým měsícem ovládla v Inzellu závody na 3000 a 5000 metrů na MS na jednotlivých tratích, byla na úvodní pětistovce třináctá, když zaostala jen o desetinu sekundy za svým osobním rekordem. Následnou trojku svěřenkyně trenéra Petra Nováka jednoznačně ovládla a deklasovala konkurenci. Druhou Antoinette de Jongovou z Nizozemska porazila o téměř pět sekund.

V mezičasech byla výrazně rychlejší než soupeřky, které se představily v deseti rozjížďkách před ní. Při ataku na rekord ji zpoza dráhy povzbuzovaly další české reprezentantky i kouč Petr Novák na oválu. „Tak jsem se snažila jet, ale poslední dvě kola, ještě v téhle nadmořské výšce, jsou strašně těžká,“ svěřila se česká závodnice.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sáblíkové k rekordu blahopřál i Babiš. A co hala? Nejde to tak rychle, stát není firma, odpověděl