Sáblíkové k rekordu blahopřál i Babiš. A co hala? Nejde to tak rychle, stát není firma, odpověděl

Triumf české sportovkyně

Sáblíkové k rekordu blahopřál i Babiš. A co hala? Nejde to tak rychle, stát není firma, odpovědělAKTUALIZOVÁNO
Martina Sáblíková Foto:

FOTO: Reuters

Domov

jhr Echo24

Nejstarší světový rekord v rychlobruslení padl. Postarala se o to česká rychlobruslařka Martina Sáblíková, když na mistrovství světa ve víceboji překonala v závodě na 3 tisíce metrů třináct let starý čas Cindy Klassenové z Kanady o tři setiny sekundy. V dalších hodinách přicházely do dějiště v Calgary ze všech míst blahopřání, mezi gratulanty nemohl chybět ani premiér Andrej Babiš. A co slibovaná sportovní hala pro Sáblíkovou? Podle šéfa hnutí ANO to nejde tak rychle. Stát není firma, řekl.

Sáblíková, která před necelým měsícem ovládla v Inzellu závody na 3000 a 5000 metrů na MS na jednotlivých tratích, byla na úvodní pětistovce třináctá, když zaostala jen o desetinu sekundy za svým osobním rekordem. Následnou trojku svěřenkyně trenéra Petra Nováka jednoznačně ovládla a deklasovala konkurenci. Druhou Antoinette de Jongovou z Nizozemska porazila o téměř pět sekund.

V mezičasech byla výrazně rychlejší než soupeřky, které se představily v deseti rozjížďkách před ní. Při ataku na rekord ji zpoza dráhy povzbuzovaly další české reprezentantky i kouč Novák na oválu. „Tak jsem se snažila jet, ale poslední dvě kola, ještě v téhle nadmořské výšce, jsou strašně těžká,“ svěřila se česká závodnice. Díky svému triumfu je v aktuálním pořadí mistrovství druhá, vede Japonka Miho Takagiová. Sáblíková v neděli útočí na jubilejní dvacátou zlatou medaili z mistrovství světa.

„Neuvěřitelná“

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Gratuluju Vám, Martino. Jste neuvěřitelná!“ blahopřál v neděli ráno na Twitteru předseda vlády Babiš. Přidal s etaké místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „3:53,31. Martina Sáblíková, světový rekord. Držím dnes moc palce, aby se povedla jubilejní dvacátá zlatá medaile z mistrovství světa.“

Nadšené ohlasy přicházely i ze sportovního prostředí. „Nejstarší světový rekord padl, vzala si ho jednatřicetiletá Martina Sáblíková, poslední dvě kola zvládla za 31 sekund,“ poukazoval na soulad v jedničkách a trojkách Český olympijský tým. „Martina Sáblíková překonala nejstarší světový rekord v rychlobruslení. Ta holka je úžasná,“ gratuloval také sportovní komentátor Robert Záruba.

„Stát není firma“

Že by se Martině Sáblíkové coby jednomu z nejvýznačnějších českých sportovců měla vybudovat vlastní sportovní hala pro trénink, o tom se vedou diskuze už léta. Slibovala to řada premiérů a slibuje to i Andrej Babiš, naposled se takto vyjádřil po loňské olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu. „Měl jsem chvilku možnost mluvit s Martinou Sáblíkovou i s panem Novákem, kterým už dlouho slibujeme stadion. Měl by nám z Polska ukázat projekt a snad na Vysočině, až tam pojedeme, se konečně domluvíme,“ řekl tehdy.

Téma nyní znovu otevřel server iROZHLAS, který se po sobotním rekordu Sáblíkové předsedy vlády zeptal, v jaké fázi plány jsou. „Nejde to bohužel tak rychle, jak bych si představoval. Stát není firma,“ odpověděl Babiš.

Čtěte také: Stadion pro Sáblíkovou, dálnice do Vídně. Babiš slibuje, ale neplní

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.