Rozdíly v platech mezi muži a ženami se vyrovnají za 257 let, tvrdí výzkum
Ženy vs. muži
Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo prohlášení, podle kterého by ženy mohly čekat až 257 let, než bude vyrovnán rozdíl v platech mezi pohlavími. Organizace jako každý rok provedla výzkum rovnosti pohlaví, ve kterém posuzovala čtyři různá kritéria: politická, ekonomická, vzdělávací a zdravotní. Informoval o tom list Independent.
Podle výsledků výzkumu by mělo zabrat odhadem 257 let, než se rozdíl v platech, takzvaná „gender pay gap“, vyrovná. V loňském roce přitom odhad představoval 202 let. Loni také nezisková organizace vydala varování, že pokud nezačne více žen hledat práci ve vědeckých či technických oborech, rozdíl se bude zvětšovat.
Ženy jsou údajně častěji zastoupeny v odvětvích ohrožených automatizací, jako například prodavačky. Oproti tomu největší nepoměr je v „odvětvích budoucnosti“, jako jsou například oblast umělá inteligence nebo práce s daty.
„Aby došlo k vyrovnání rozdílu v příštích deseti letech, ne dvou stoletích, budeme muset mobilizovat zdroje, získat si pozornost světových vůdců a zavázat se k nápravě,“ řekla Saadia Zahidiová, vedoucí Centra pro novou ekonomii a společnost WEF.
Výzkum přišel i s pozitivními výsledky. V politických, vzdělávacích i zdravotních směrech se rozdíl zmenšil – údajně i díky častějšímu zastoupení žen v klíčových politických pozicích. Organizace odhaduje, že k překlenutí globálního rozdílu dojde za téměř sto let. Loňský odhad činil 108 let. Sedm z deseti zemí, které jsou nejblíže překlenutí rozdílu, jsou ze západní Evropy, celosvětově vede Island.
One year ago, it was calculated that it would take 108 years to close the global gender gap. How long do you think it will take now? Read the World Economic Forum's full Global Gender Gap Report here: https://t.co/YtGeseIGMY #gendergap20 pic.twitter.com/TvT4zxFmFq
— World Economic Forum (@wef) December 17, 2019
Zakladatel a prezident WEF Klaus Schwab řekl, že výzkum poukázal na rostoucí potřebu nápravy. „Současným tempem zabere skoro století, než bude dosaženo rovnosti. Takové rozmezí v dnešním globalizovaném světě jednoduše nemůžeme přijmout, hlavně mezi mladší generací, která zastává čím dál tím více progresivní názory na rovnost pohlaví,“ prohlásil.