Temná strana TikToku. Sebevraždy a zvrácenosti. „Kdyby to věděli rodiče“
MODERÁTOŘI O TIKTOKU
Brutální videa zobrazující sexuální násilí, explicitní záběry dětí a sebevraždy online. Jeden z bývalých moderátorů obsahu na populární čínské síti TikToku prozradil „temné stránky“ své práce pro magazín Insider. „To nejhorší, co jsem viděl, bylo video, kde muž spáchal sebevraždu střelnou zbraní. Bylo to hodně krvavé a celé jsme to museli sledovat bez jakéhokoli rozostření nebo cenzury,“ uvedl. Mobilní aplikace s krátkými videi má přes tři miliardy stažení a stále nabývá na popularitě. Aplikace ukrývá kromě komických a hudebních videí s efekty a titulky také drsnější záběry a zvrácená videa.
„Nejdříve mě to bavilo, ale po pár měsících se každý den stal stejným, pořád dokola. Po roce se začaly projevovat příznaky syndromu vyhoření,“ říká bývalý zaměstnanec barcelonské firmy Majorel, která pro TikTok externě zařizuje moderaci obsahu.
Za jeden den musí moderátoři shlédnout 1000 videí a všechny označit tagy. „Nejsme roboti, můžeme ztratit koncentraci. Video má být označeno tagem: porno, sebevražda, smrt, ale když moderátor nic neoznačí, tak ihned dostane padáka,“ řekl moderátor latinskoamerického a španělského obsahu. Sám vystupuje pod anonymitou, jelikož podepsal smlouvu o mlčenlivosti.
Moderátoři obsahu někdy musí pracovat za méně než sedm dolarů na hodinu a sedm dní v týdnu. „Každou směnu jsem viděl pět až deset nechutných videí, které nikdo nechce vidět. Viděl jsem spoustu lidí, kteří dělají zvrácené věci,“ dodal s tím, že v kanceláři každý den „spousta lidí plakala“. Většina zaměstnanců tu vydrží sotva rok, dodal.
„To nejhorší, co jsem viděl, bylo video, kde muž spáchal sebevraždu střelnou zbraní. Bylo to hodně krvavé a celé jsme to museli sledovat bez jakéhokoli rozostření nebo cenzury,“ dodal anonym pro magazín Insider s tím, že zaměstnanci museli o TikToku mluvit jako o „klientovi“. Pracovníci si také ztěžovali na nedostatek odpočinku a na psychickou zátěž, která je součástí moderace obsahu.
„Zdraví a pohoda moderátorů je naší prioritou“
Na reakci TikToku se nečekalo dlouho. „Náš tým důvěry a bezpečnosti spolupracuje s firmami třetích stran na tom, jak probíhá pracovní režim dodavatelů. Snažíme se prosazovat bezpečné a komfortní pracovní prostředí jak našim zaměstnancům, tak i dodavatelům. Pokračujeme ve vývoji způsobů, jak pomoci moderátorům, aby si byli vědomi psychické a emocionální podpory,“ uvedl TikTok v prohlášení.
Firma Majorel se odvolávala na 24hodinovou pomoc firemního psychologa. „Zdraví a pohoda našich moderátorů obsahu v Barceloně je naší prioritou číslo jedna,“ prohlásilo vedení firmy s tím, že „duševní pohoda a bezpečné pracovní prostředí moderátorů“ je základním kamenem pro fungování firmy.
And yet another reason not to have a tik tok; as if the security risks alone weren't enough. https://t.co/GNPaHienIQ
— That one drag queen's crazy friend! (@SommwithJesse) August 4, 2022
Na drastické pracovní podmínky kolem TikToku před časem upozornil magazín Forbes. Moderátoři v rámci školení sledovali sexuálně explicitní záběry. Jako referenční příručka pro třetí strany slouží necenzurované obrazové materiály se sexuálně zneužívanými dětmi, řekli bývalí dodavatelé pro Forbes.
Exmoderátor obsahu z firmy Teleperformance měl učit umělou inteligenci na TikToku rozpoznávat „to nejhorší z nejhoršího“. Mezi podobné „učební materiály“ patřily právě sexuálně explicitní záběry dětí nebo brutální násilí, řekl zaměstnanec v anonymitě. „Říkal jsem si: to je něčí syn, to je něčí dcera. A jejich rodiče nevědí, že máme fotku, video, celé to trauma. Kdyby to rodiče věděli, tak by celý TikTok zničili,“ uvedl bývalý moderátor z Teleperformance.