Vikingové založili Rusko i Ukrajinu. Výklad dějin, který se Putinovi nelíbí
SPOR O VÝKLAD DĚJIN
Esej Vladimira Putina O historické jednotě Rusů a Ukrajinců z loňského července je zřejmě jedním ze základních dokumentů k pochopení ruské invaze na Ukrajinu. Jde o položení ideologických základů k válce. V článku Putin (tedy pokud to opravdu psal on, a ne nějaký jeho poskok) podává svoji interpretaci ruských dějin, aby dospěl k závěru, že Rusové, Ukrajinci a Bělorusové vždy tvořili jeden národ. Snaha Ukrajinců o vymanění se z tohoto národa je nepřirozená. Výzva k násilnému sjednocení sice v eseji nezazní, ale válka o podrobení Ukrajiny je jeho logickým důsledkem.
Ke konci Putin píše: „Jsem přesvědčen, že skutečná suverenita Ukrajiny je možná pouze v partnerství s Ruskem.“ Podle Putina toto partnerství sahá až k počátkům ruského státu. „Rusové, Ukrajinci a Bělorusové jsou potomky staré Rusi, která byla největším státem v Evropě. Slovanské a jiné kmeny na rozsáhlém území – od Ladožska, Novgorodu a Pskova až po Kyjev a Černigov – spojoval jeden jazyk (který dnes označujeme jako staroruštinu), hospodářské vazby, vláda knížat z dynastie Rurikovců a – po pokřtění Rusi – pravoslavná víra. Duchovní volba, kterou učinil svatý Vladimír, jenž byl zároveň knížetem novgorodským i velkoknížetem kyjevským, dodnes do značné míry určuje naši spřízněnost,“ domnívá se Putin.
Jenže z tohoto výkladu vzniku ruského státu mu vypadla jedna důležitá skupina pravých zakladatelů staré Rusi a budovatelů ruské identity. Ti, kdo založili první ruský stát, byli nájezdníci ze severu, Vikingové.
Spor o vikinský původ starých Rusů začal být znovu aktuální kvůli válce na Ukrajině.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.