Experiment přinesl zkázu. Vylžou se ochranáři z pochybení? Rusko založili Vikingové
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Státu se z nějakého důvodu nechce pojmenovat hlavní příčinu velkého ohně v národním parku České Švýcarsko. Tím není neznámý pachatel, kterého policie ještě ani neztotožnila, tím je dogma bezzásahovosti. Politika bezzásahovosti po kůrovcové kalamitě vytvořila pro tento požár dokonalé podhoubí, píše Daniel Kaiser v novém vydání Týdeníku Echo.
Fatální slabina ruských tanků: průraz odtrhne věž od korby, zemře celá osádka. Rusko prakticky od prvního dne své agrese proti Ukrajině ztrácí tanky skutečně mimořádným tempem. Za první dva měsíce bojů totiž pozbylo asi 500 tanků a za další tři měsíce ještě kolem 400 obrněnců. Pro srovnání: 900 tanků je více, než kolik dnes provozují vojska Francie, Itálie, Německa a Velké Británie dohromady. Více o roli tanků ve válce na Ukrajině a budoucnosti českých a evropských obrněných vozidel píše Lukáš Visingr.
Proč se v Praze zdražuje méně než jinde. Po několika měsících, kdy navzdory největšímu zdražování v historii České republiky lidé nakupovali ve stylu „utrať, co můžeš, zítra už to bude dražší“, přichází v posledních týdnech obrat. Pod tíhou dramaticky rostoucích účtů za základní služby a zboží, jako je elektřina, plyn, benzin nebo potraviny, lidé omezují útraty. Více o tom, kterou vrstvu a jak vysoká inflace nejvíc zasahuje, píše Lenka Zlámalová.
Vikingové založili Rusko i Ukrajinu. Výklad dějin, který se Putinovi nelíbí. Esej Vladimira Putina O historické jednotě Rusů a Ukrajinců z loňského července je zřejmě jedním ze základních dokumentů k pochopení ruské invaze na Ukrajinu. Jde o položení ideologických základů k válce. Jenže z tohoto výkladu vzniku ruského státu mu vypadla jedna důležitá skupina pravých zakladatelů staré Rusi a budovatelů ruské identity. Ti, kdo založili první ruský stát, byli nájezdníci ze severu, Vikingové. Více o tom píše Ondřej Šmigol.
Generace Z a její ideály o záchraně světa. Domlouvám si schůzku se sedmnáctiletým Oldřichem Příklenkem. Chci s ním mluvit o tom, jak se žije generaci Z, tedy těm, kdo se narodili kolem roku 2000 a později (tvoří u nás asi čtvrtinu celkové populace). Nenechá si vysvětlit, jak se dostane na místo určení, prý si to najde v mobilu, stačí mu poslat lokace v mapách. „Pokud si dospívající zapomene doma mobil, peněženku či klíče, tak je to právě mobil, pro který se vrátí,“ říká sociolog Martin Buchtík. „No, hlavně tu peněženku nemá, protože používá platební kartu v mobilu,“ reaguje Olda s poznámkou, že takhle vypadá typický předsudek o generaci Z, která by takové generalizování odmítla. Více o generaci Z se dozvíte v článku Alžběty Bublanové.
„Zvyšme daně, lidé to pochopí.“ Kalousek, Skopeček a Münich v Salonu Echa. Každoroční deficit rozpočtu je obrovský a dnešní politické reprezentaci už nezbývá než navzdory krizi sáhnout k velmi nepopulárním krokům. O tom, kdo by měl dostat méně a kdo naopak zaplatit více, debatovali bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, ekonom z CERGE institutu a také poradce premiéra Daniel Münich a ekonomický expert vládní ODS Jan Skopeček. Salon Echa vedla Markéta Malá.
„Kdo mluví o návratu k fašismu, nerozumí Itálii.“ Jací jsou Bratři Itálie? Italská široce rozkročená vláda centristy a technokrata Maria Draghiho končí. Na sklonku září čekají třetí největší ekonomiku Evropy předčasné volby. Favorit se skrývá na pravici. Mezi potenciálními stranami pravicové vlády dnes vévodí Bratři Itálie (Fratelli d’Italia) a jejich lídryně, 45letá politička Giorgia Meloniová. Západoevropský a americký mainstream tu našel další důvod k obavám: je to nástup strany s přímými vazbami na neofašismus (The Independent). Bude to „nejpravicovější možná vláda“ (Die Welt, přičemž v Německu se výraz pravice používá jako synonymum pro nacismus). Daniel Kaiser o tom mluvil s Francescem Giubileim, mladým předsedou konzervativní nadace Budoucnost národa (Nazione Futura), který Meloniovou zná zblízka. Je také autorem jejího životopisu.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.