1 Přestupky na D1

Měření na D1: Za 3 měsíce 15 000 přestupků, úředníci začali obesílat neukázněné řidiče

NOVÉ

Témata: ,

Městský odbor dopravy ve Velkém Meziříčí dostal od konce loňského října, kdy začalo úsekové měření rychlosti aut na opravovaném úseku sousední dálnice D1, údaje asi o 15.000 přestupcích. Obeslat do konce roku stihl desetinu chybujících řidičů. Měření mělo vloni trvat jen měsíc. Protože ale stavba v tomto úseku dálnice směrem na Lhotku nabrala zpoždění, fungují měřiče stále. Kvůli zpracování přestupků už město přijalo tři úředníky. ČTK to řekl vedoucí odboru Jiří Pospíchal.

Nejdříve v odboru přibyl jeden člověk, protože město předpokládalo, že na zpracování podzimních přestupků bude čas během zimní stavební přestávky. „Pak se to zkomplikovalo a museli jsme to ještě před Vánoci personálně řešit,“ uvedl Pospíchal. Nejrychleji přestupky přibývaly po začátku měření, denně několik set. Teď už se o měření mezi řidiči víc ví.

Obeslat do konce roku úřad stihl asi 1500 řidičů, kteří na zúžené části dálnice překročili maximálně povolených 80 kilometrů v hodině. Na pokutách zatím radnice vybrala asi milion korun. Pokud řidič zaplatí na první výzvu, vydá 1000 Kč, prodlužování řízení se mu prodraží. „Většina zaplatí. I z ciziny je poměrně slušná platební morálka,“ uvedl Pospíchal. Z jiných zemí bývá mezi provinilci i více než třetina. Cizincům posílá úřad výzvu v jejich rodném jazyce. „Standardně používáme němčinu, maďarštinu, polštinu, rumunštinu i bulharštinu,“ uvedl.

Dopravní omezení na D1 v opravovaném úseku mezi Velkým Meziříčím na 146. kilometru a Lhotkou na 153. kilometru může podle prosincových informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) trvat až do začátku února. Stavební firmě Colas za to hrozí penále kolem 60 milionů korun. Auta na těchto sedmi kilometrech D1 pořád jezdí ve zúžených pruzích po jedné polovině dálnice.

Ministerstvo dopravy mělo loni dvě sady úsekových měřičů. Minulý rok kamery na D1 sloužily i mezi Šternovem a Psáři. V úseku Velké Meziříčí – Lhotka by měření mělo fungovat po dobu oprav, jejich další fáze potrvá zřejmě od jara do v srpna.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.