Napětí roste. Íránský ministr zahraničí Zaríf vyloučil rozhovory s USA

Napětí roste. Íránský ministr zahraničí Zaríf vyloučil rozhovory s USANOVÉ
Svět

Napjaté vztahy

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes vyloučil schůzku mezi zástupci své země a zástupci Spojených států. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Washington obnovuje protiíránské sankce po svém odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Prezident Donald Trump ale v červenci řekl, že je připraven jednat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním kdykoli a bez podmínek.

Rúhání považuje za nesmyslné zavádět sankce a zároveň avizovat ochotu k jednání.

Zaríf se dnes vyjádřil k případnému setkání s šéfem americké diplomacie Mikem Pompem na okraj příštího zasedání Valného shromáždění OSN. „Ne, taková schůzka nebude,“ poznamenal Zaríf, jehož citovala íránská agentura Tasním. Na zasedání bude Trump i Rúhání.

„Američané nejsou čestní a nové sankce neumožňují žádný druh jednání,“ řekl Zaríf.

Spojené státy a Írán neudržují diplomatické vztahy od 80. let. Zaríf ale v minulých letech několikrát jednal s bývalým ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym, když se řešila dohoda o íránském jaderném programu. Kromě Spojených států ji s Íránem uzavřely Francie, Německo, Británie, Čína, Rusko a Evropská unie. Výměnou za pozastavení íránského jaderného programu byly proti Íránu zrušeny mezinárodní sankce. Trump tuto dohodu kritizoval od své kampaně jako špatnou a v květnu oznámil, že od ní USA odstupují.

Související články