1 Napjaté vztahy

Napětí roste. Íránský ministr zahraničí Zaríf vyloučil rozhovory s USA

NOVÉ

Témata: ,

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes vyloučil schůzku mezi zástupci své země a zástupci Spojených států. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Washington obnovuje protiíránské sankce po svém odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Prezident Donald Trump ale v červenci řekl, že je připraven jednat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním kdykoli a bez podmínek.

Rúhání považuje za nesmyslné zavádět sankce a zároveň avizovat ochotu k jednání.

Zaríf se dnes vyjádřil k případnému setkání s šéfem americké diplomacie Mikem Pompem na okraj příštího zasedání Valného shromáždění OSN. „Ne, taková schůzka nebude,“ poznamenal Zaríf, jehož citovala íránská agentura Tasním. Na zasedání bude Trump i Rúhání.

„Američané nejsou čestní a nové sankce neumožňují žádný druh jednání,“ řekl Zaríf.

Spojené státy a Írán neudržují diplomatické vztahy od 80. let. Zaríf ale v minulých letech několikrát jednal s bývalým ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym, když se řešila dohoda o íránském jaderném programu. Kromě Spojených států ji s Íránem uzavřely Francie, Německo, Británie, Čína, Rusko a Evropská unie. Výměnou za pozastavení íránského jaderného programu byly proti Íránu zrušeny mezinárodní sankce. Trump tuto dohodu kritizoval od své kampaně jako špatnou a v květnu oznámil, že od ní USA odstupují.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.