„Dohoda je buď všech, nebo není.“ KSČM trvá na Ondráčkovi v komisi pro GIBS

Složení komisí

„Dohoda je buď všech, nebo není.“ KSČM trvá na Ondráčkovi v komisi pro GIBSNOVÉ
Pavel Kováčik Foto:

Foto: Reprofoto ČT24

2
Domov

red, jh

Komunisté nemají důvod stahovat nominaci svého poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). V neděli to řekl v Otázkách Václava Moravce předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Ondráček v prvním kole hlasování Sněmovny neuspěl, druhou šanci dostane v úterý. Jeho nominace coby jediného kandidáta na post vyvolala v minulosti u opozičních stran negativní reakce. Kritizují jeho účast na represích protikomunistických demonstrací v listopadu 1989.

„Když se mluví o dohodách, tak ta dohoda o tom, že Zdeněk Ondráček bude jmenovitě vykonávat funkci předsedy komise pro GIBS, protože mimo jiné je pro to nejlépe kvalifikován, tak tu dohodu nikdo nezpochybňoval. Tato dohoda byla schválena všemi a najednou neplatí,“ stěžoval si Kováčik na postoj ostatních stran.

Na dotaz, zda komunisty něco nedonutí změnit názor, odpověděl: „Já si myslím, že nemáme důvod ho stahovat. My jako poslanecký klub KSČM nemáme důvod jednat o tom, abychom před druhým kolem stáhli našeho kandidáta,“ řekl. „Jiného nemáme, máme jediného,“ dodal.

Pusťte si první video na Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem.

Kováčikův protějšek v debatě a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) mu oponoval: „Pokud já vím, tak my jsme se rozhodli, že tohoto kandidáta nepodpoříme,“ uvedl Pikal. „Nemáme problém s tím, aby ji (komisi) vedla KSČM, ale rozumím tomu tak, že pak by tam musel být jiný kandidát,“ doplnil. Podle něj byla původně mezi stranami dohoda Ondráčka v hlasování nepodpořit. Kováčik se nicméně ozval s tím, že taková dohoda nebyla a že naopak vůči KSČM nebyla dodržena dohoda v osobě Ondráčka. „Nelze dohoda jen pro někoho a pro někoho ne. Dohoda je buď všech, nebo není,“ nechal se slyšet.

Ondráček obdržel v prvním kole pouze 85 ze 186 odevzdaných hlasů. K tomu, aby Ondráček nevedl komisi pro GIBS, vyzval už před tím šéfa Sněmovny kandidát na prezidenta Michal Horáček. Výměnu kandidáta žádali také například starostové či sociální demokraté či TOP 09.

Čtěte také: Komunista Ondráček neuspěl. Předsedou komise pro GIBS zatím nebude

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.