„Vyčerpaný“ lockdown. Od půlky března opět narostly kontakty či návštěvy přátel
LOCKDOWN
Uvolněnější chování, které se v posledních dnech objevovalo zejména v kontextu s hezkým počasím, může mít i další důvody. Jak ukazují nejnovější data výzkumu Život během pandemie, obavy lidí z pandemie začínají opadat. Také mírný pokles kontaktů či návštěv v rodinách a u přátel, kde se lockdown v polovině března nejvíce projevil, opět nabral opačný trend.
Ačkoliv od počátku března panují dosud nejtvrdší opatření za dobu pandemie včetně velmi přísných omezení pohybu, už v předchozí vlně výzkumu byl patrný jen malý dopad do průměrného počtu významných mezilidských kontaktů. Sice se držel pod minimem podzimní vlny, tam byl však už před zavedením lockdownu. Další vlna výzkumu pak ukazuje, že se ke konci března počet průměrných kontaktů opět navýšil na 11,5, tedy jen o půl kontaktu méně než na konci února.
Dopad lockdownu byl nejznatelněji v první polovině března vidět v setkáních s rodinou či přáteli. „Ta byla v půlce března omezená dosud nejvíce od loňského dubna. Ve druhé polovině března se ale už většina aktivit, včetně návštěv známých, vrátila na úroveň z konce února,“ uvádí výzkumníci.
Na konci března se také na 44 procent zvýšil podíl lidí, kteří dodržují jen menšinu z více než desítky sledovaných preventivních opatření, mezi něž patří například mytí rukou, nošení respirátorů či omezování kontaktů. V polovině měsíce to bylo 40 procent, zatímco během vrcholu podzimní vlny epidemie na konci října kolem 35 procent. Podobně pak během března opadával strach. Velké starosti dělala koncem března epidemie 45 procentům dotázaných, počátkem měsíce to byla polovina. „Pokles obav v minulosti predikoval další mírné uvolnění chování v následujících týdnech,“ uvedli autoři výzkumu.
Opět také pokleslo využívání práce z domova, které omezuje počty kontaktů násobně více než například omezení návštěv u přátel. V první polovině března stoupl počet lidí na plném home office na 18 %, což bylo poprvé nad podzimní úrovní. Vliv na to mělo zřejmě i uzavření škol. Na konci března však hodnota opět poklesla na 16 %. To je stále hluboko pod potenciálem, na jaře minulého roku byl plný home office zavedený až u 23 % lidí, celkový potenciál by pak mohl dosahovat i na 25-30 %.
Pandemie nevede k velkému nárůstu nezaměstnanosti, ale k jistému omezení pracovního života, zjistil také výzkum. Problémy se splácením dlouhodobých závazků stabilně od počátku roku hlásí kolem 12 procent lidí. „Z negativních dopadů sledujeme během února a března 2021 mírný nárůst příznaků deprese a úzkosti. Nejvíce narostly mezi lidmi do 24 let, ženami s dětmi v domácnosti, nízkopříjmovými a lidmi zasaženými epidemií,“ doplnila PAQ Research.
Od začátku března v Česku platí zatím nejpřísnější protiepidemická opatření za celý rok trvání epidemie covidu-19. Lidé musí nosit respirátory nebo podobně účinnou ochranou dýchacích cest vevnitř v budovách či veřejné dopravě, venku v obci minimálně chirurgické roušky. Je také zakázaný pohyb mimo okres bydliště kromě cesty do práce, k lékaři či dalších výjimek, na hranicích okresu to kontroluje policie a armáda. Vláda pak kolem poloviny března rozhodla o uvolnění zákazu volnočasových aktivit mimo katastr příslušných obcí, kde lidé bydlí. Od začátku března také postupně začínala povinnost testovat pro firmy či úřady.
Na výzkumném projektu Život během pandemie se podílí agentura PAQ Research, iniciativa IDEA AntiCovid a agentura NMS a účastní se ho 2200 až 2600 stejných respondentů, kteří jsou oslovováni jednou za dva až tři týdny. Cílem je sledovat vývoj sociálního chování Čechů od začátku pandemie a jak s ní související problémy dopadají na jejich život.