VIDEO: Na von der Leyenovou už křeslo nezbylo. Turecko odmítlo, že se zachovalo vůči šéfce EK neuctivě
KRITIKA PROTOKOLU
Turecko odmítlo tvrzení, že se zachovalo neuctivě vůči předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, když ji posadilo stranou při úterní schůzce s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Předseda Evropské rady Charles Michel byl naopak usazen po boku prezidenta. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že zasedací pořádek vyhovoval požadavkům pracovníků protokolu evropských představitelů, napsaly světové agentury. Mluvčí Evropské komise ale ve středu uvedl, že delegace EK se o uspořádání dověděla až na začátku schůzky.
Šéf turecké diplomacie označil kritiku ohledně schůzky unijních představitelů s prezidentem Erdoganem za nespravedlivou. Podle něj pracovníci tureckého protokolárního oddělení splnili požadavky svých unijních protějšků. „Jinými slovy, tento zasedací pořádek byl vytvořen podle doporučení ze strany Evropské unie,“ uvedl ministr.
"Ehm" is the new term for "that’s not how EU-Turkey relationship should be". #GiveHerASeat #EU #Turkey #womensrights pic.twitter.com/vGVFutDu0S
— Sergey Lagodinsky (@SLagodinsky) April 6, 2021
Mluvčí Evropské komise Eric Mamer ve středu uvedl, že von der Leyenová byla rozsazením státníků překvapená a že delegace Evropské komise nebyla o něm informována s předstihem. Podle něj předsedkyně pokračovala ve schůzce, protože „dává přednost obsahu před protokolem“.
Záběry z úterního setkání v Ankaře kritizovalo mnoho evropských politiků. Šéf nejpočetnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber uvedl, že snímky ukázaly nejednotu institucí Evropské unie. Předsedkyně druhého největšího klubu socialistů a demokratů Iratxe Garcíaová poukázala, že Turecko nedávno odstoupil od Istanbulské smlouvy.
Podle dalších politiků schůzka demonstrovala přezíravý postoj k ženám tureckého prezidenta Erdogana. Kritizován byl i Charles Michel za to, že se své kolegyně před Erdoganem nezastal.
V hodnocení situace se ale rozchází i vrcholné unijní orgány. Mluvčí EK Mamer uvedl, že předsedkyně EK má stejné diplomatické postavení jako předseda Evropské rady. S tím ale zástupci této instituce nesouhlasí a poukazují na to, že podle Lisabonské smlouvy zastupuje EU při jednání v zahraničí právě předseda Evropské rady. Velmi zhruba řečeno postavení navenek předsedy ER odpovídá "hlavě státu", postavení šéfky EK zase spíše "premiérce", tedy výkonné moci. Podle Charlese Michela tak uspořádání schůzky v Ankaře reflektovalo striktní interpretaci této zásady ze strany tureckého protokolu. Situaci označil za politováníhodnou i z toho důvodu, že zastínila cíle dosažené při jednání s tureckou hlavou státu.