Ministr Toman prověří církevní restituce. Pomůže mu i Michal Hašek

Audit k restitucím

Ministr Toman prověří církevní restituce. Pomůže mu i Michal HašekNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Ministerstvo zemědělství pod vedení ministra Miroslava Tomana (ČSSD) chce zkontrolovat, zda stát postupoval podle pravidel při navracení polí a lesů církvi. Zaměřit se chce zejména na dvě organizace, tedy Státní pozemkový úřad a Lesy ČR. Auditní výbor má dle ministra být hotový do týdne a zasedne v něm i bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Podle bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nemá ustanovení auditu smysl, protože podobnou komisi založila před čtyřmi lety sociální demokracie.

Nový ministr zemědělství Miroslav Toman tak chce zkontrolovat a vyčíslit majetek vydaný v rámci církevních restitucí. Součástí auditu má být komise, která se nyní ustavuje, a výsledek kontroly by pak měl být hotový do konce roku. S informací o auditu přišel bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který byl také účastníkem tzv. lánské schůzky. Hašek se má postarat o přípravu auditu. „Audit církevních restitucí neboli ověření dodržování zákona a ochrany majetku státu při vydávání majetku církvím ze strany organizací v resortu ministerstva zemědělství je jeden z prvních úkolů, na kterém se bude podílet Legislativní rada ministerstva,“ uvedl Michal Hašek na své Facebooku.

Hašek například bude ministru Tomanovi navrhovat možnost řešení problému nečekaných žalob u některých církví a řádů na města a obce. „Spolupracovat budeme na základě úkolu pana ministra Tomana úzce s Antibyrokratickou komisí ministerstva zemědělství, například návrhem na zrušení nebo zjednodušení některých předpisů zbytečně administrativně zatěžujících zemědělské podnikatele,“ řekl ke svému působení na ministerstvu Hašek.

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl uvedl, že si může vláda i ministerstvo zemědělství přijmout jaké kontrolní opatření chtějí. „Jsme přesvědčení o tom, že z naší strany je tzv. restituční proces v pořádku. Jednali jsme dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a postupovali jsme správně podle přesně daných postupů, protože jejich porušení nebo nesprávná aplikace by měla za následek nevydání majetku. Nedovedu si představit, jak by bylo možné ze strany církví pochybit,“ řekl pro Echo24 Stanislav Přibyl.

Podle bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky však nedává ustanovení komise smysl. „Moc logiky v tom nevidím, před čtyřmi lety takovou komisi založila ČSSD a šéfoval tomu premiér Sobotka, co tak se seznámit s prací té předchozí komise, než bezhlavě zakládat další,“ okomentoval komisi na Twitteru Marian Jurečka.

Podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Radka Holomčíka (Piráti) jsou důležitější věci, na které by se mělo ministerstvo soustředit. „Myslím si, že srovnat se s minulostí je jeden ze základních předpokladů toho, abychom mohli fungovat v budoucnu. V tento okamžik by mělo ministerstvo zemědělství dělat důležitější audity, například k obchodnímu modelu Lesů ČR. Osobně bych se zaměřil na jiné věci,“ řekl pro Echo24 místopředseda zemědělského výboru Radek Holomčík.

Kalousek: Nic nového

Předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska podobný krok nepřekvapil. „Nic nového. V roce 2004 postavil ministr vnitra Stanislav Gross zvláštní policejní tým „Majetek“, který šetřil restituce šlechtických rodů. Tehdy to správně skandalizovala MF Dnes a Gross musel couvnout. StBácké know-how je stejné, leč dnes mají StBáci i média,“ uvedl Kalousek na Twitteru.

Na kritiku od opozice reaguje Hašek sdělením, že jde o kontrolu, zda byl dodržen zákon. „Žijeme v právním státě a nikoho nemůže urážet ani dráždit kontrola toho, zda byl a je v procesu církevních restitucí dodržován zákon a také, zda obě smluvní strany, tedy nejen stát stát, ale i církve, dodržují závazky z uzavřených soukromoprávních smluv, se kterými přišli po schválení zákona tehdejší premiér Nečas a ministr financí Kalousek,“ uvedl na Facebooku Michal Hašek. Dodal také, že od záměru kontroly církevních restitucí je kritika neodradí.

Zdanění církevních restitucí bylo jednou z podmínek komunistů, kteří vládu podporují. S tím souhlasil premiér Andrej Babiš, který vyzval i koaliční sociální demokraty, aby se k nim přidali. Bod církevních restitucí není přímo v programovém prohlášení vlády, ale podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika jde o nepřekročitelnou podmínku.

Sociální demokraté se v postoji poté připojili k hnutí ANO a KSČM. „Návrh zákona na zdanění náhrad poslanci ČSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,“ napsal na Twitteru předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Babiš souhlasí se zdaněním církevních restitucí. Není to nic nového, řekl

Zdaňte církevní restituce, jinak podporu hledejte jinde, vzkázala Babišovi KSČM

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články