Zkoušeli na mě novičok, vysvětlil Rokytka kolaps na oslavě Zemana
SLYŠENÍ KANDIDÁTŮ DO RADY ČT
Svérázně se na dnešním slyšení kandidátů do Rady České televize uvedl nominant Institutu Aleny Vitáskové Milan Rokytka. „Já se ani nemusím představovat, mě představila Česká televize, ‚opilec Rokytka‘,“ nechal se slyšet někdejší novinář komunistických Haló novin. Před třemi lety na sebe upozornil, když zkolaboval při oslavách vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě. Před poslanci nyní prohlásil, že za jeho kolapsem mohla být otrava paralytickým jedem novičokem.
Poslanci vybírají čtyři členy Rady České televize náhradou za ty, kterým 30. května končí mandát. Ve druhém dni slyšení kandidátů vystoupil také historik Petr Blažek, předseda Syndikátu novinářů Adam Černý nebo epidemiolog Petr Smejkal.
„Já se nemusím ani moc představovat, mě představila Česká televize, ‚opilec Rokytka‘ a tohle. Takže jsou tam stížnosti na Radě ČT. Samozřejmě všichni víme, jak to bylo,“ začal Milan Rokytka svůj projev během druhého dne slyšení kandidátů na křeslo v Radě ČT na půdě Poslanecké sněmovny.
Nominant Institutu Aleny Vitáskové hned v úvodu projevu tvrdil, že za někdejší příhodou, která vyvrcholila v potyčku mezi novináři a členy Zemanova štábu, stála otrava paralytickým jedem. „Zkoušeli novičok, žejo, takže někde to vyzkoušet museli. ČT z toho udělala extempore, že si stěžovala až v Bruselu, plivala na naši republiku, že zde napadají nějací Zemanovi ochrankáři, přitom to bylo přesně naopak. Novináři tam napadali mě a kolega mě bránil a záchranáři řekli: ‚Vyhoďte ty lidi, ti tady nemají co dělat‘,“ vysvětloval Rokytka incident z ledna 2018. Novináři tam natáčeli a fotografovali Rokytkův kolaps, mezi novináři a Zemanovými příznivci pak došlo k potyčce.
„Takže takhle pracuje naše Česká televize. Kdo by to nezažil, tak by tomu neuvěřil,“ dodal Rokytka, který za svůj programový cíl považuje vystřídání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Vadí mu, že by se měl zvyšovat plat generálního ředitele. „Můj programový cíl je zbavit se ředitele Dvořáka, říkám to otevřeně,“ líčil dál poslancům. „Měl by dostat druhý vytýkací dopis a mohl by jít do nějaké komerční televize,“ dodává s tím, že by to prý udělalo radost všem.
Veřejnoprávní zpravodajství a televizní publicistika je podle něj „bolavou patou televize“. Rada ČT by podle jeho názoru měla dbát na to, aby se nemrhalo s penězi. „ A abychom věděli, kolik bere (Václav) Moravec za ty svoje nedělní seance,“ řekl. Rokytka
Svůj post chce obhájit současný místopředseda rady Váňa
Během středy vystoupil třeba i stávající místopředseda Rady Daniel Váňa. V radě působil posledních šest let a chce svůj post obhájit. V minulých letech se podílel na přepracování dlouhodobých plánů ČT a zabýval se hodnocením veřejné služby. „Tradičně jsem se vyjadřoval ke konkrétním nedostatečnostem v práci zpravodajství a publicistiky. Snažil jsem se být věcný a nezávislý, mým cílem bylo zlepšení profesionálního přístupu,“ uvedl s tím, že v radě by rád dokončil, na čem se dosud podílel.
O své místo se hlásí i epidemiolog Smejkal nebo historik Blažek
O místo v Radě ČT usiluje i epidemiolog z IKEM Petr Smejkal, který nyní vede nově vytvořenou Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Smejkal dnes před výborem řekl, že ho dlouhodobě trápí povědomí společnosti o vědeckých faktech, objektivní pravdě a dezinformacích. Podle něj je důležité, aby média poskytovala objektivní vědecká fakta, aby se lidé nemuseli uchylovat ke zdrojům, které jim ubližují. Poslancům sdělil, že byl do rady nominovaný narychlo Svazem průmyslu a dopravy a zatím nepřemýšlel o tom, že by jako zvolený radní nemohl vystupovat ve zpravodajství jako dosud.
Historik Petr Blažek by se v radě zaměřil na kontrolu hospodaření nebo komunikaci s diváckou veřejností. Debaty o zrušení televizního poplatku bez náhrady jsou podle něj utopické.
Podle předsedy Syndikátu novinářů Adama Černého v době nástupu sociálních sítí a facebooku roste význam médií veřejné služby a ČT. V hospodaření ČT vidí skryté podfinancování. Současnou napjatou atmosféru v radě podle něj zapříčinilo nepochopení role a toho, co mají radní dělat. „Radní by měli být věcní, nestranní a vystříhat se podjatosti,“ podotkl.
Během slyšení kandidátů se ukázalo, že Michala Vostřeze nominovalo politické hnutí Iniciativa občanů, což nelze, a proto jej výbor z nominací vyřadil. Kandidát Ivan Vodochodský kvůli náhlému zhoršení zdravotního stavu nedorazil a z vážných důvodů se omluvil i bývalý studentský vůdce Martin Mejstřík.
Volební výbor vybere 12 finalistů ve čtvrtek
Rada má 15 členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna. Má je volit tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Rada mimo jiné volí generálního ředitele ČT. Prostřednictvím Rady ČT uplatňuje veřejnost svoje právo na kontrolu veřejnoprávní televize.
Ve čtvrtek 18. března dopoledne se volební výbor znovu sejde a z 56 kandidátů vybere v tajném hlasování 12 finalistů. Jména 12 lidí budou tvořit volební listinu, z níž opět v tajné volbě vyberou všichni poslanci čtyři nové radní. Poslanci vybírají čtyři členy Rady České televize náhradou za ty, kterým končí mandát. K 30. květnu skončí mandát Jaroslavu Dědičovi, Jaroslavu Maxmiliánu Kašparů, Jiřímu Kratochvílovi a místopředsedovi rady Danielu Váňovi.