1 Kontroverzní vyhláška

Sezení mimo lavičky neruší veřejný pořádek, rozhodl Ústavní soud

, NOVÉ

Témata: , ,

Ústavní soud (ÚS) vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra a navázal na starší podobné nálezy o pořádkových vyhláškách severočeských měst. Soud zopakoval, že město překročilo svou zákonem vymezenou působnost.

„Sezení bez dalšího samo o sobě nemůže vést k narušení veřejného pořádku,“ řekl soudce zpravodaj Tomáš Lichovník. Soud podle něj respektuje snahu obcí zajistit veřejný pořádek, nelze ale jít touto cestou, konstatoval.

Vyhláška zařadila sezení na zídkách, palisádách, zábradlích, kašnách či opěradlech laviček mezi potenciálně škodlivé činnosti, které by mohly narušit veřejný pořádek. Sezení bylo podle vyhlášky možné jen na lavičkách a dalších zařízeních k tomuto účelu. Jinde bylo možné sedět jen se souhlasem vlastníka.

Ústavní soud už předloni na návrh ombudsmanky Anny Šabatové zrušil části vyhlášek Litvínova a Varnsdorfu, které zakazovaly sedět na veřejných prostranstvích jinde než na lavičkách. Loni soud škrtal v další podobné vyhlášce města Most.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.