Babiš to přehnal, chodí mi výhrůžky smrtí, říká europoslanec Zdechovský
Babišova kritika
Po návštěvě delegace europoslanců v České republice označil premiér Andrej Babiš za vlastizrádce Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti). Předsedovi vlády vadí, že se v Evropské unii otevírá téma jeho možného střetu zájmů, kterého se dopouští jako majitel holdingu a zároveň politik. Zdechovský považuje Babišova slova za nehoráznost. Podle něj mu po premiérově výroku začaly přicházet výhrůžky smrtí.
Jak reagujete na kritiku premiéra Andreje Babiše, že jste vlastizrádce a udavač?
Ihned mi začaly chodit výhrůžky smrtí. Jak na to mám reagovat, když takovou nehoráznou věc pronese premiér? To je úplně za hranou toho, co si může dovolit v demokratické zemi. Babiš totálně přetáhl strunu. Navíc vlastizrada je trestný čin a on jako ústavní činitel by si měl ověřit, jak vzniká trestný čin vlastizrady.
Pan Babiš také uvedl, že nehájíte zájmy České republiky.
My je právě hájíme. Hájíme zájmy českých daňových poplatníků. Pan premiér slučuje dvě věci, tedy zájmy Agrofertu a zájmy České republiky. My ale pouze hájíme zájmy České republiky.
Jak byste zhodnotil delegaci europoslanců, která končí právě dnes?
Nebýt těchto okolností a vyhrocené atmosféře, tak by mise mohla být velmi zajímavá a užitečná pro Českou republiku a také pro orgány Evropského parlamentu. Bylo zde velké množství věcí, které nikde nezazněly, a bylo zapotřebí, aby se vyřešily. To jsou například témata praní špinavých peněz nebo směrnice, která není dnes naplněná. Tedy aby se zjistili skuteční vlastníci firem. V této atmosféře to ale bylo výrazně ovlivněno.
Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová uvedla, že odchází s více otázkami, než když přijela. Týkaly se střetu zájmů premiéra?
Odvážíme si veliké množství konkrétních dokumentů. V nich je například obsaženo, že některé věci, co sdělila Česká republika, nejsou pravdivé. Je potřeba hledat i jiné informace.
Vrátím se ke kritice premiéra. Vy po něm požadujete omluvu, jaké kroky však podniknete, když se neomluví?
V souvislosti s jeho výroky připravujeme právní kroky. Nebudu to však nyní specifikovat. Nicméně už mi volali z kanceláře předsedy parlamentu a touto otázkou se budeme zabývat. Opravdu je nepřijatelné, aby poslanci Evropského parlamentu byli napadáni premiérem.
Proti Babišovu výroku se dnes ohradili mnozí pirátští i lidovečtí politici. Předsednictvo KDU-ČSL uvedlo na sociálních sítích, že od něj chce okamžitou veřejnou omluvu.
Podle Mikuláše Peksy je označení europoslanců za vlastizrádce krajně nevhodné.
„Premiér nazývá naprosto legitimní kontrolu správy veřejných prostředků vlastizradou. Je naprosto neuvěřitelné, jakých sprosťáren je tahle potrefená husa schopná,“ uvedl na sociálních sítích místopředseda EP za Piráty Marcel Kolaja.
„Upozornit na vaše zlodějiny není zrada vlasti a vy nejste stát,“ vzkázal Babišovi na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Nevím, jestli jste ten slovník pochytil v StB, ale nejsme na něj zvědaví,“ dodal.