Svět není jednoduchý. Jaký je správný postup pro zatčení vlkodlaka?
30 rozhovorů
Týdeník Echo připravil zvláštní samostatné vydání výběru nejlepších interview z uplynulých dvanácti měsíců své produkce. Speciál 30 rozhovorů představuje tři desítky českých i zahraničních osobností z oblasti politiky, vědy, kultury i společenského dění. Jedním ze zpovídaných je i známý britský spisovatel Ben Aaronovitch. Přinášíme ukázku z textu, který bude k dostání ve vybraných trafikách od 25. června. Objednat on-line si jej můžete už nyní ZDE.
Jste znám především díky knižní sérii Řeky Londýna. Je to docela atypický příběh o kouzelných policistech.
To byl můj prvotní nápad. Policisté, kteří umějí kouzlit.
Jak jste k tomu nápadu dospěl?
Nápady chodí z několika míst najednou. Takže mě napadlo, že udělám příběh o magických policistech. Nejdřív to byl nápad pro televizi. Mělo to být jako normální detektivní série, až na to, že by uměli kouzlit. Byl by tam ten starší, zkušenější, a ten mladší, který teprve magii objevuje. Pak tu byla celá série nápadů o zbytkové magii, o magii, která neumřela, ale která je v útlumu od druhé světové války, neboť všichni kouzelníci se v ní pozabíjeli. Když jsem se rozhodl napsat knihu, vzal jsem tyhle dva nápady a smíchal je dohromady.
Vaše knihy kombinují detektivní žánr s fantasy. Bylo těžké je zapracovat do jednoho díla?
Ne, nebylo. Myslel byste si to, ale ne. Bylo by to těžké, kdybyste se nesnažil si to užít. Kdybyste to bral příliš vážně. Pravda je, že často v detektivkách hlavní hrdina bude mít příšernou domácnost nebo něco podobného, protože policejní práce je ve skutečnosti docela nudná. Takže často se například ukáže, že vrah je ztracený bratr detektiva, nebo se vyšetřovatel snaží pomstít svou ženu a podobně, aby to bylo zajímavé. Ale když já chci policejní práci ozvláštnit, tak použiji magii, takže mohu představit detektivy velmi realisticky, všechno to papírování, procedury a tak. Vzrušení se pak točí okolo kouzel. To sedí dohromady velmi dobře. Mohu dělat to, co mám rád, tedy popsat policejní práci velmi realisticky, a k tomu přidat spoustu honiček a soubojů, které by jinak do realistické detektivky nezapadaly. Také to vytváří napětí mezi nadpřirozenem a policejní prací. Můžete například řešit, jaký je správný postup pro zatčení vlkodlaka. A když ho zavřete do kotce, neporušujete náhodou jeho lidská práva? A naopak, když ho zavřete do vězení, neporušujete zákony proti týrání zvířat? Baví mě o tom takhle přemýšlet, protože v reálném životě existuje mnoho lidí, kteří musí rozhodovat o takto komplexních věcech neustále. Svět není jednoduchý, je to velmi složité místo.
Ovlivnil vás někdo v obou žánrech?
Ano, spousta obvyklých podezřelých. V detektivkách asi hlavně cyklus 87. revír od Eda McBaina. Ze strany fantasy musím řici Terry Pratchett, Ursula K. Le Guinová, to jsou dva hlavní vlivy. Samozřejmě je tam spousta dalších vlivů, ale tyhle jsou hlavní.
Hodně využíváte britské mýty a pohádky.
Využívám? Spíš je vykrádám.
Celý text vyjde ve speciálu 30 rozhovorů, který bude ve volném prodeji k dostání od 25. června za 99 korun, při pořízení v předprodeji zaplatíte jen 89 korun. Speciál si můžete objednat ZDE.