Bílý dům stihla degradace. Trump do úřadu nedorostl, kritizuje Romney prezidentův charakter

Roztržka ve špičce politiky USA

Bílý dům stihla degradace. Trump do úřadu nedorostl, kritizuje Romney prezidentův charakterNOVÉ
Mitt Romney Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Echo24

Americký prezident spoluvytváří veřejný charakter národa, ale charakter prezidenta Donalda Trumpa je nedostatečný. Napsal to ve středečním komentáři pro list The Washington Post vlivný republikánský politik Mitt Romney, kandidát na prezidentský úřad v roce 2012. Bílý dům podle něj v prosinci zásluhou Trumpa postihla hluboká degradace. Zatímco Bílý dům na kritický text podle agentury Reuters dosud nereagoval, Trump na twitteru Romneyho vyzval, aby se raději věnoval bezpečnosti na hranicích a dalším důležitým věcem.

Romney, který v roce 2016 Trumpovu republikánskou nominaci do boje o Bílý dům nepodpořil, připomíná washingtonské události konce loňského roku, kdy z funkce odešli ministr obrany James Mattis a personální šéf Bílého domu John Kelly a kdy prezident oznámil odchod vojáků ze Sýrie, čímž „opustil spojence bojující po našem boku“.

„Jeho vystupování v minulých dvou letech a zejména jeho chování v prosinci je důkazem, že do vysokého úřadu nedorostl,“ napsal Romney ve washingtonském deníku. Prezident by podle něj měl Američany spojovat a povzbuzovat v nich to nejlepší. „Národ je rozdělený a naštvaný a nezbytně potřebuje charakterově vyspělého vůdce. Ale právě v tomto ohledu jsou nedostatky nynější hlavy státu nejkřiklavější,“ konstatuje senátor, který se svého úřadu ujme ve čtvrtek.

Trumpova slova a jeho skutky vyvolaly zklamání po celém světě, píše dále. Dochází k tomu v nešťastné době, kdy „několik evropských spojenců prochází politickou nestabilitou a několik bývalých sovětských satelitů přezkoumává své demokratické závazky“. Alternativa amerického vůdčího postavení ve světě, kterou nabízí Čína a Rusko, je autokratická, korupční a brutální.

Aby USA své vůdčí postavení obnovily, musejí napravit pochybení v domácí politice, soudí Romney. Amerika podle něj musí mimo jiné posílit obranné spojenectví s Evropou. „Chceme sjednocenou a silnou Evropu, nikoli rozkládající se spolek,“ poznamenává autor, který byl v listopadových kongresových volbách zvolen do Senátu za stát Utah.

„Nehodlám komentovat každý tweet nebo každou chybu,“ píše o svém budoucím působení na Kapitolu. „Postavím se ale proti každému výroku nebo skutku, který národ rozděluje, je rasistický, sexistický, protiimigrační, nečestný nebo likvidační vůči demokratickým institucím.“

Trump si ve středu na twitteru v reakci na senátorův článek položil otázku, zda se Romney nestane ve Washingtonu novým Jeffem Flakem. Flake, kterému ve čtvrtek skončí senátorský mandát za stát Arizonu a který v listopadových volbách o znovuzvolení neusiloval, je v USA znám jako tvrdý kritik nynějšího prezidenta.

„Doufám, že ne. Raději bych uvítal, aby se Mitt soustředil na zabezpečení hranic a na mnoho dalších věcí, kde může být užitečný,“ poznamenal Trump. Připomněl také, že to byl on, kdo na rozdíl od Romneyho zajistil republikánům prezidentské křeslo. „Měl by být šťastný za všechny republikány. Staň se týmovým hráčem a zvítězíš!“ dodal Trump.

Čtěte také: Trump je nejlepší prezident, jakého jsem kdy viděl, říká Houellebecq. Asi tím leckomu zvedne mandle

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.