Nejen stopka pro Agrofert. Komise může zastavit proplácení celých dotačních programů
Dotace pro Agrofert
Zastavit proplácení dotací pro Agrofert mělo Česko už před půlrokem. Vyplývá to dokonce z pravidel poskytování dotací, které jako důvod pozastavení peněz berou i podezření z porušování unijní či národní legislativy. Říká to Leo Steiner, kterého veřejnost zná kvůli jeho kritice finančních toků v ROP Severozápad. Dopad dle Steinera může mít dění okolo auditů ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v extrémním případě i na proplácení celých dotačních programů Evropskou komisí a Česko může přijít až o desítky miliard korun.
V minulosti jste upozornil na machinace s dotacemi v ROP Severozápad. Nyní se audity točí kolem dotací pro Agrofert. Pozorujete nějaké podobné rysy obou kauz?
Mám pocit, že se vrátil čas. Tehdy také přišla předběžná zpráva auditu zaměřeného na vzorek 25 dotovaných projektů z ROP Severozápad. Co nyní čtu v návrhu auditní zprávy a co slyším, jak to premiér a ministři komentují, je to téměř totožné. I Marie Benešová je, kde byla tehdy. Tehdy obhajovala exhejtmanku Janu Vaňhovou, dnes premiéra Babiše.
SZIF ve čtvrtek uvedl, že pozastavuje dotace Agrofertu. Je to správný krok?
Ano, ale zásadní chyba byla, že se proplácení zastavilo až nyní. Financovalo se dál, ačkoli byl důvod zastavit to už dávno. Existují obecná pravidla čerpání dotací i metodické pokyny. Například u mediálně známé dotace na linku pro toastový chléb Penamu je v rozhodnutí o poskytnutí dotace stanoveno, že bude čerpání zastaveno, pokud se spáchá trestný čin, žadatel je v insolvenci, nebo pokud je ze strany příjemce porušena nějaká česká či evropská právní norma, která může mít finanční dopad (Příloha Operačního manuálu OP PIK). A zdůrazňuji, je tam uvedeno, že se to týká již podezření z tohoto. Proč k tomu nedošlo, to se musíte ptát MPO.
Takže kdy mělo podle vás proplácení skončit?
Hned v prosinci. (Pozn. red. – Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert).
Dále čtěte: Půlmiliarda za čtyři měsíce. Letos získal Agrofert už 505 milionů na dotacích
Bude Česko peníze vracet?
Technicky vzato ne, účetně se nevrací, proto to Babiš pořád opakuje. Ale o to méně peněz z Bruselu přijde v příštím balíčku refundací.
Jaký odhadujete vývoj okolo návrhu auditu?
Těch variant je moc. Taková optimistická spočívá v tom, že všichni vystřízliví a začnou myslet na republiku a ne na sebe. To znamená, že draft audit standardně opřipomínkují a finální audit plně přijmou se všemi důsledky. Samozřejmě se dnes dočasně (do finálního auditu) zastaví financování Agrofertu a firem rodiny Tomana ve všech dotačních programech. Peníze Agrofert či Toman vrátí do rozpočtu, ČR to odnese maximálně reputačně a Babiš a Toman třeba odstoupí.
Pokračuje to méně optimistickou variantou. Agrofert nebude svolný peníze vracet, ačkoli na tom bude Komise trvat. Pak to zaplatí daňoví poplatníci.
Třetí varianta je velice pesimistická a nyní ji hraje Babiš jako velký střet mezi Evropskou komisí a ČR. Pravda přitom je, že jde o Agrofert a nic jiného. Babiš se ale třeba bude chtít soudit. Pak se může stát, že Komise nezastaví jen financování projektů Agrofertu. Může dojít k tomu, že Komise zastaví proplácení celých vybraných programů. Tak se to stalo v případě ROP Severozápad, například 600 podaných žádostí dva roky stálo. Nejen, že se zaplatily více jak dvě miliardy korekce, ale dalších šest miliard se nevyčerpalo.
Čili reálné riziko je, že další příjemci nebudou dostávat dotace, chápu to správně?
Zde se pak nebavíme již o konkrétních příjemcích, ale o konkrétních programech, jejichž proplácení Komisí se zastaví. Navíc se Česku opět nedaří čerpat dotace včas, zase jsme ve skluzu. Kdyby se nyní dotační programy zastavily, bavíme se o desítkách miliard, které jsou nedočerpány.
Vzhledem k tomu, že jste mluvil o těch třech variantách vývoje, nepředpokládáte možnost, že se po odpovědi Česka audit změní? O tom totiž mluví premiér Babiš i ministr Toman.
Výrazně se lišit nebude. Dojde k úpravám nesrovnalostí, v tom auditu faktické chyby jsou. Možná bude u projektových korekcí úprava směrem dolů, ale nebude to dramatické. To podstatné, a kvůli tomu audit byl, je střet zájmů. Ten je důležitý, velmi dobře popsaný a jsem přesvědčen, že to se nezmění. Opět připomínám ROP Severozápad, kdy se říkalo, jak se v odpovědi vše z předběžného auditu rozcupuje. Ani jednu z připomínek Evropská komise nevzala.
Často vás zmiňuje spolek Milion chvilek pro demokracii, který organizuje protivládní demonstrace. Připomíná váš spor s Marií Benešovou. Podporujete demonstrace?
Už před třiceti lety jsem se účastnil demonstrací. Stejně jako tehdy je i dnes potřeba projevit, co si společnost myslí, já tomu říkám zhmotnit „vůli a názor“. Samozřejmě to podstatné se musí odehrát až v demokratických volbách. Demonstrace podporuji a jsem jedním z dobrovolníků. Posledně jsem měl na starosti ochranu pódia a techniky, a běhal tam v oranžové vestě. Líbí se mi smysl demonstrací, jenž je ve spojování lidí. Zlo vítězí, pokud dobro je rozdrobeno. Moje heslo z protestů je „Dycky spolu!“.