1 Izraelské volby

Konečný součet v Izraeli – Likud bude nejsilnější stranou Knesetu

, Nové

Témata: ,

Izraelská pravicová strana Likud bude mít v parlamentu po úterních volbách 36 křesel, její hlavní soupeř strana Modrá a bílá má 35 mandátů. Vyplývá to z konečných výsledků, které oznámila izraelská ústřední volební komise. Předběžné výsledky dávaly oběma rivalům 35 mandátů. Předpokládá se, že vůdce Likudu a dosavadní premiér Benjamin Netanjahu bude znovu sestavovat vládu a bude se moci opřít o podporu až 65 poslanců.

Bývalý náčelník generálního štábu armády Benny Ganc, který vede stranu Modrá a bílá, ve středu uznal porážku a ohlásil, že jeho formace bude působit v opozici.

Předseda volební komise Hanan Melcer řekl, že výsledek ještě není oficiální. Jeho zveřejnění je ohlášeno na středu.

Do poslední chvíle, než se sečetly hlasy vojáků, diplomatů, vězňů a nemocničních pacientů, nebylo jasné, zda se složení 120členného Knesetu ještě nezmění vstupem strany Nová pravice bývalých ministrů školství a spravedlnosti Naftaliho Bennetta a Alejet Šakedové. Zprvu se zdálo, že strana velmi těsně překonala hranici pro vstup, tedy 3,25 procenta hlasů. Nakonec se ale ukázalo, že na tuto hranici nedosáhne. Získala 3,16 procenta, ke vstupu jí chybělo něco přes 1400 hlasů.

Bennett a Šakedová žádali Melcera, aby konečný výsledek ještě nezveřejňoval, protože se ještě ověřují stížnosti. Melcer ale žádosti nevyhověl s tím, že „jde o dočasné výsledky, které se ještě mohou změnit“. Trval ale na tom, že výsledek sčítání je přesný a bude předán prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi. Předvolební průzkumy dávaly Nové pravici naději až na šest mandátů, ani jeden nepředpokládal, že strana nepřekoná minimální hranici.

K celkovému volebnímu úspěchu pravicového tábora podle odborníků přispěla nízká účast arabských voličů, která nebyla ani 50procentní. Arabští politici obvinili Netanjahua z kampaně vedené v protiarabském duchu. Likud navíc poslal v úterý do volebních místností v arabských okrscích 1200 lidí se skrytými kamerami k „monitorování“ hlasování. Volební komise kvůli tomu vznesla stížnost na policii a právní zástupci arabské menšiny chtějí, aby věc řešil generální prokurátor.

Čtěte také: Izraelský sen se rozplynul. Robotická sonda nezvládla přistání na Měsíci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.