1 Íránský torpédoborec

Írán představil nový torpédoborec domácí výroby

NOVÉ

Témata:

Írán v sobotu zprovoznil torpédoborec domácí výroby, který je schopen pětiměsíční plavby bez zásobení a je opatřen technologií, která umožňuje vyhnout se zaměření radary. Přenos ze slavnostního zahájení provozu přenášela státní televize.

Torpédoborec nazvaný Sahand se připojí k arzenálu námořnictva na základně v Bandar Abbásu v Perském zálivu.

Plavidlo má na palubě plochu pro vrtulníky, odpalovací zařízení torpéd, protiletadlová a protilodní děla či střely a zařízení k vedení elektronické války, oznámila televize.

„Tato loď je výsledkem odvážného a tvůrčího návrhu založeného na místních technických vědomostech íránského námořnictva,“ řekl kontradmirál Alírezá Šejchí, který stojí v čele loděnice, kde bylo plavidlo postaveno.

Íránské námořnictvo používá lodě americké výroby pocházející ještě z doby před islámskou revolucí. První vlastní torpédoborec vyrobili Íránci v roce 2010.

Sahand má být podle armádního zdroje vyslán v brzké době na misi do Venezuely. „Máme v plánu poslat v blízké době dvě nebo tři lodě se speciálními vrtulníky do Venezuely na pětiměsíční misi,“ řekl polooficiální agentuře Mehr zdroj z námořnictva.

Jak napsala agentura AP, Írán se snaží o vybavení armády vlastní technikou od roku 1992 a ukazuje tanky, letadla, rakety i ponorky domácí výroby. Ve čtvrtek námořnictvo uvedlo, že má nově k dispozici dvě malé ponorky určené k operacím v mělkých vodách, jaké jsou v Perském zálivu.

Čtěte také: V Buenos Aires končí dvoudenní summit G20


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.