Policie zasahuje ve státním podniku Diamo. Možná kvůli lithiu

Policie zasahuje ve státním podniku Diamo. Možná kvůli lithiuAKTUALIZUJEME
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

Domov

Zásah policie

Echo24

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje ve státním podniku DIAMO. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu, které podnik zřizuje. „Vzhledem k šetření NCOZ jsou pracovníci společnosti DIAMO vázáni mlčenlivostí a nemohou se tedy k probíhajícímu šetření jakkoli vyjadřovat,“ uvedl tiskový mluvčí Milan Řepka.

Policisté zasahují na ředitelství a ještě v jednom závodě. „Mohu pouze říci, že náš útvar dnes provádí úkony trestního řízení. Více informací v této chvíli poskytovat nebudeme,“ řekl pro Echo24 mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. K zásahu nic neřekl ani ředitel státního podniku Tomáš Rychtařík. „Určitě nemůžu, protože jsem podepsal mlčenlivost, takže se tím budu striktně řídit,“ dodal. Zdroje webu Euro.cz uvádí, že se vyšetřování týká veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia.

Státní podnik Diamo zahlazuje následky hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v Česku a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. Ke konci loňského roku měl 2235 zaměstnanců. V roce 2016 měla firma čistý obrat 3,34 miliardy Kč a skončila ve ztrátě 166,7 milionu Kč.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z témat před loňskými parlamentními volbami. O tomto tématu se opět výrazněji začalo mluvit na začátku října, kdy australská společnost European Metals Holdings (EHM) uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu těžby.

Premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval prohlášením, že v záležitosti by se měl začít aktivně angažovat právě státní podnik Diamo. Uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, ́kde skutečně záležitost převezme stát. Babiš také řekl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zkoumá podmínky, za kterých vláda uložila státnímu podniku, aby hájil vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin.

„Těžaři podali žalobu proti nám, aby Diamo nemohlo realizovat ten projekt,“ uvedl před dvěma měsíci Babiš. Klíčová povolení pro projekt těžby lithia u Cínovce podle premiéra zatím zdaleka vydána nejsou. Jde především o posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

V lithiu se musí angažovat Diamo, říká Babiš. Záležitost chce osobně řešit

Mládek: Nedáme žádné peníze OKD, když ho nevlastní Diamo

Související články