1 Zásah policie

Policie zasahuje ve státním podniku Diamo. Možná kvůli lithiu

, AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje ve státním podniku DIAMO. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu, které podnik zřizuje. „Vzhledem k šetření NCOZ jsou pracovníci společnosti DIAMO vázáni mlčenlivostí a nemohou se tedy k probíhajícímu šetření jakkoli vyjadřovat,“ uvedl tiskový mluvčí Milan Řepka.

Policisté zasahují na ředitelství a ještě v jednom závodě. „Mohu pouze říci, že náš útvar dnes provádí úkony trestního řízení. Více informací v této chvíli poskytovat nebudeme,“ řekl pro Echo24 mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. K zásahu nic neřekl ani ředitel státního podniku Tomáš Rychtařík. „Určitě nemůžu, protože jsem podepsal mlčenlivost, takže se tím budu striktně řídit,“ dodal. Zdroje webu Euro.cz uvádí, že se vyšetřování týká veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia.

Státní podnik Diamo zahlazuje následky hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v Česku a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. Ke konci loňského roku měl 2235 zaměstnanců. V roce 2016 měla firma čistý obrat 3,34 miliardy Kč a skončila ve ztrátě 166,7 milionu Kč.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z témat před loňskými parlamentními volbami. O tomto tématu se opět výrazněji začalo mluvit na začátku října, kdy australská společnost European Metals Holdings (EHM) uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu těžby.

Premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval prohlášením, že v záležitosti by se měl začít aktivně angažovat právě státní podnik Diamo. Uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, ́kde skutečně záležitost převezme stát. Babiš také řekl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zkoumá podmínky, za kterých vláda uložila státnímu podniku, aby hájil vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin.

„Těžaři podali žalobu proti nám, aby Diamo nemohlo realizovat ten projekt,“ uvedl před dvěma měsíci Babiš. Klíčová povolení pro projekt těžby lithia u Cínovce podle premiéra zatím zdaleka vydána nejsou. Jde především o posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

V lithiu se musí angažovat Diamo, říká Babiš. Záležitost chce osobně řešit

Mládek: Nedáme žádné peníze OKD, když ho nevlastní Diamo

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.