Kandidáti TOP 09 do Senátu: Drahoš s Fischerem, rektor Bek či ortoped Dungl

Senátní volby

Kandidáti TOP 09 do Senátu: Drahoš s Fischerem, rektor Bek či ortoped DunglNOVÉ
Tisková konference TOP 09 k představení kandidátů do Senátu Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru/ Tomáš Czernin

1
Domov
Sdílet:

Do podzimních senátních voleb, které rozhodnou o obměně třetiny horní komory, vyšle TOP 09 14 kandidátů. Z toho zhruba třetinu budou tvořit členové strany, na postavení dalších se strana domluvila s jinými uskupeními a podpoří i některé silné nezávislé osobnosti jako například kandidáty na prezidenta Jiřího Drahoše a Pavla Fischera. O podpoře dalších kandidátů strana dále jedná.

„Kdo se nespojuje, nahrává extremistům,“ vysvětlil při čtvrtečním zahájení první části kampaně postoj TOP 09 její předseda Jiří Pospíšil. Nejužší spolupráce váže TOP 09 a hnutí STAN, na některých kandidátech se domluvila s lidovci a ODS, debatuje také o společném postupu s Piráty.

S podporou TOP 09 budou kandidovat například neúspěšní kandidáti letošní prezidentské volby Jiří Drahoš a Pavel Fischer. Oba zároveň podpořilo více stran.

Bývalý předseda Akademie věd Drahoš, který bude kandidovat na Praze 4, půjde do senátních voleb také s podporou lidovců, hnutí STAN či Strany Zelených. Mezi jeho soupeře patří také Eva Syková, která v roce 2008 kandidovala právě proti Drahošovi na pozici předsedy Akademie věd. Syková zde bude senátorský mandát obhajovat, neboť byla dříve zvolena za ČSSD. Nyní však bude kandidovat za hnutí ANO.

S podporou TOP 09 bude kandidovat také další s prezidentských kandidátů a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Za ním stojí také ODS, KDU-ČSL a hnutí STAN. Fischer se o post senátora utká na Praze 12. Mezi kandidáty, které podpořilo víc stran, patří také rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. „Demokratické strany jsou si vědomy rizik a dokážou najít společný hlas,“ uvedl ke zkušenostem z vyjednávání o své kandidatuře.

Mezi další zajímavá jména, která TOP 09 do voleb nasadí, patří předseda představenstva fotbalových Teplic Pavel Šedlbauer, který bude kandidovat právě v lázeňském městě.

Na Praze 8 bude kandidovat ortoped a přednosta Nemocnice na Bulovce Pavel Dungl. Dalším lékařem v barvách TOP 09 se stal známý oční chirurg Michal Janek, který se pokusí uspět v Domažlicích. Uchazečem o post senátora je i bývalý poslanec Herbert Pavera, který bude kandidovat na Opavsku. Svůj mandát pak bude v Českých Budějovicích obhajovat místopředseda Senátu Jiří Šesták.

Strana bojuje o bývalé voliče

Pro kampaň před senátními i komunálními volbami zvolila TOP 09 po propadu v loňských sněmovních volbách heslo „Zpátky k Topce. Zpátky na vrchol“. Chce oslovit nejen skalní voliče, ale pokusit se o získání voličů, kteří stranu v posledních letech opustili nebo ji zatím nevolili. V příštích třech měsících budou kandidáti vést kontaktní kampaň.

Všichni kandidáti do horní komory podpoření TOP 09 představují podle Pospíšila osobnosti, které naplňovat funkci Senátu jako pojistky demokracie a západního směřování země. „Opravdoví vlastenci nekolaborují s Ruskem, nepodpoří nic, co by oslabovalo prozápadní pozici a místo země v NATO,“ uvedl.

Na komunální úrovni má TOP 09 1200 politiků. Pro podzimní volby zvolila pět priorit. Jsou mezi nimi jednoduchá a srozumitelná veřejná správa, výdaje pod kontrolou, moderní infrastruktura, důstojný život v obci aneb pomoc mladým a potřebným a podpora kultury v obcích.

Strany i nezávislí kandidáti mají čas na sestavení a odevzdání obecních kandidátek do 31. července. Ve stejný den skončí také lhůta pro nominace na senátory v 27 z 81 senátních volebních obvodů, v nichž se bude 5. a 6. října v prvním kole volit.

Podle Pospíšila TOP 09 ještě o některých kandidátech jedná, a to jak pro senátní volby, tak komunální. Z rozhodnutí výkonného výboru strany z minulého týdne TOP 09 nikoho nepostaví v Olomouckém kraji. Původně tam měla kandidovat bývalá poslankyně Jitka Chalánková, výkonný výbor její kandidaturu ale neschválil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Chalánková končí v TOP 09, do Senátu bude kandidovat jako nezávislá

Drahoš bude kandidovat do Senátu s podporou KDU-ČSL, TOP, STAN a SZ

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články