1 Senátní volby

Kandidáti TOP 09 do Senátu: Drahoš s Fischerem, rektor Bek či ortoped Dungl

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Do podzimních senátních voleb, které rozhodnou o obměně třetiny horní komory, vyšle TOP 09 14 kandidátů. Z toho zhruba třetinu budou tvořit členové strany, na postavení dalších se strana domluvila s jinými uskupeními a podpoří i některé silné nezávislé osobnosti jako například kandidáty na prezidenta Jiřího Drahoše a Pavla Fischera. O podpoře dalších kandidátů strana dále jedná.

„Kdo se nespojuje, nahrává extremistům,“ vysvětlil při čtvrtečním zahájení první části kampaně postoj TOP 09 její předseda Jiří Pospíšil. Nejužší spolupráce váže TOP 09 a hnutí STAN, na některých kandidátech se domluvila s lidovci a ODS, debatuje také o společném postupu s Piráty.

S podporou TOP 09 budou kandidovat například neúspěšní kandidáti letošní prezidentské volby Jiří Drahoš a Pavel Fischer. Oba zároveň podpořilo více stran.

Bývalý předseda Akademie věd Drahoš, který bude kandidovat na Praze 4, půjde do senátních voleb také s podporou lidovců, hnutí STAN či Strany Zelených. Mezi jeho soupeře patří také Eva Syková, která v roce 2008 kandidovala právě proti Drahošovi na pozici předsedy Akademie věd. Syková zde bude senátorský mandát obhajovat, neboť byla dříve zvolena za ČSSD. Nyní však bude kandidovat za hnutí ANO.

S podporou TOP 09 bude kandidovat také další s prezidentských kandidátů a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Za ním stojí také ODS, KDU-ČSL a hnutí STAN. Fischer se o post senátora utká na Praze 12. Mezi kandidáty, které podpořilo víc stran, patří také rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. „Demokratické strany jsou si vědomy rizik a dokážou najít společný hlas,“ uvedl ke zkušenostem z vyjednávání o své kandidatuře.

Mezi další zajímavá jména, která TOP 09 do voleb nasadí, patří předseda představenstva fotbalových Teplic Pavel Šedlbauer, který bude kandidovat právě v lázeňském městě.

Na Praze 8 bude kandidovat ortoped a přednosta Nemocnice na Bulovce Pavel Dungl. Dalším lékařem v barvách TOP 09 se stal známý oční chirurg Michal Janek, který se pokusí uspět v Domažlicích. Uchazečem o post senátora je i bývalý poslanec Herbert Pavera, který bude kandidovat na Opavsku. Svůj mandát pak bude v Českých Budějovicích obhajovat místopředseda Senátu Jiří Šesták.

Strana bojuje o bývalé voliče

Pro kampaň před senátními i komunálními volbami zvolila TOP 09 po propadu v loňských sněmovních volbách heslo „Zpátky k Topce. Zpátky na vrchol“. Chce oslovit nejen skalní voliče, ale pokusit se o získání voličů, kteří stranu v posledních letech opustili nebo ji zatím nevolili. V příštích třech měsících budou kandidáti vést kontaktní kampaň.

Všichni kandidáti do horní komory podpoření TOP 09 představují podle Pospíšila osobnosti, které naplňovat funkci Senátu jako pojistky demokracie a západního směřování země. „Opravdoví vlastenci nekolaborují s Ruskem, nepodpoří nic, co by oslabovalo prozápadní pozici a místo země v NATO,“ uvedl.

Na komunální úrovni má TOP 09 1200 politiků. Pro podzimní volby zvolila pět priorit. Jsou mezi nimi jednoduchá a srozumitelná veřejná správa, výdaje pod kontrolou, moderní infrastruktura, důstojný život v obci aneb pomoc mladým a potřebným a podpora kultury v obcích.

Strany i nezávislí kandidáti mají čas na sestavení a odevzdání obecních kandidátek do 31. července. Ve stejný den skončí také lhůta pro nominace na senátory v 27 z 81 senátních volebních obvodů, v nichž se bude 5. a 6. října v prvním kole volit.

Podle Pospíšila TOP 09 ještě o některých kandidátech jedná, a to jak pro senátní volby, tak komunální. Z rozhodnutí výkonného výboru strany z minulého týdne TOP 09 nikoho nepostaví v Olomouckém kraji. Původně tam měla kandidovat bývalá poslankyně Jitka Chalánková, výkonný výbor její kandidaturu ale neschválil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Chalánková končí v TOP 09, do Senátu bude kandidovat jako nezávislá

Drahoš bude kandidovat do Senátu s podporou KDU-ČSL, TOP, STAN a SZ

Z nového čísla Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Echo týdne: Karta, hromy blesky a holé ruce ● Kauza: Huawei, Huawei, Huawei ● Komentář: Brexit nekončí, Mayová však ano ● Recenze: Proč zešílela tetička

U transplantací se nepředbíhá S Pavlem Pafkem nejen o tom, jak najít dobrého lékaře
Rok ruských zbraní Sovětské kořeny Putinových „trumfových karet“
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.