Na švédskou synagogu létaly zápalné lahve, policie zadržela tři podezřelé

Žhářství u synagogy

Na švédskou synagogu létaly zápalné lahve, policie zadržela tři podezřeléAKTUALIZOVÁNO
Synagoga v Goteborgu Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
  • red, jh
Sdílet:

Skupina žhářů v sobotu večer zaútočila na židovskou synagogu ve švédském Göteborgu. Podle serveru Times of Israel házeli na budovu zápalné lahve, zraněn neměl být nikdo. Policie v souvislosti s útokem zatkla tři podezřelé. K incidentu došlo poté, co městem prošel průvod několika set lidí protestujících proti kontroverznímu rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město židovského Izraele. 

K útoku mělo dojít v sobotu krátce po desáté hodině večer. Podle Dvira Maoze, očitého svědka a vyslance mládežnického hnutí World Bnei Akiva, se zrovna v tu chvíli uvnitř synagogy konalo setkání mládeže z místní židovské komunity. Maoz podle svých slov zevnitř budovy zahlédl „ohnivé koule blížící se k synagoze“. „Strážci to zpozorovali na bezpečnostních kamerách a okamžitě zavolali policii. Děti byly vystresované, bylo to poprvé, co zažily podobný útok,“ řekl.

Když policejní jednotky dorazily, viníci už byli pryč. Policisté jejich čin vyšetřují jako poklus o žhářství. Zatím byly zadrženy tři osoby podezřelé z pokusu o útok. Budova synagogy podle mínění Maoze neutrpěla žádná větší poškození. 

Středeční uznání šéfa Bílého domu Jeruzaléma hlavním městem Izraele a oznámení přesunu velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma vyvolalo ve světě vlnu negativních reakcí. Trumpovo prohlášení odsoudili všichni významní představitelé arabského politického světa, včetně Ligy arabských států. Palestinský Hamás dokonce vyzval k intifádě proti Izraeli. Po celém světě se konají protestní demonstrace. Vedle incidentu ve Švédsku musely bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli demonstranty rozehnat slzným plynem a vodními děly.

Čtěte také: „Trump otevřel bránu pekla.“ Palestinský Hamás vyzval k intifádě proti Izraeli

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články