1 Žhářství u synagogy

Na švédskou synagogu létaly zápalné lahve, policie zadržela tři podezřelé

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Skupina žhářů v sobotu večer zaútočila na židovskou synagogu ve švédském Göteborgu. Podle serveru Times of Israel házeli na budovu zápalné lahve, zraněn neměl být nikdo. Policie v souvislosti s útokem zatkla tři podezřelé. K incidentu došlo poté, co městem prošel průvod několika set lidí protestujících proti kontroverznímu rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město židovského Izraele. 

K útoku mělo dojít v sobotu krátce po desáté hodině večer. Podle Dvira Maoze, očitého svědka a vyslance mládežnického hnutí World Bnei Akiva, se zrovna v tu chvíli uvnitř synagogy konalo setkání mládeže z místní židovské komunity. Maoz podle svých slov zevnitř budovy zahlédl „ohnivé koule blížící se k synagoze“. „Strážci to zpozorovali na bezpečnostních kamerách a okamžitě zavolali policii. Děti byly vystresované, bylo to poprvé, co zažily podobný útok,“ řekl.

Když policejní jednotky dorazily, viníci už byli pryč. Policisté jejich čin vyšetřují jako poklus o žhářství. Zatím byly zadrženy tři osoby podezřelé z pokusu o útok. Budova synagogy podle mínění Maoze neutrpěla žádná větší poškození. 

Středeční uznání šéfa Bílého domu Jeruzaléma hlavním městem Izraele a oznámení přesunu velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma vyvolalo ve světě vlnu negativních reakcí. Trumpovo prohlášení odsoudili všichni významní představitelé arabského politického světa, včetně Ligy arabských států. Palestinský Hamás dokonce vyzval k intifádě proti Izraeli. Po celém světě se konají protestní demonstrace. Vedle incidentu ve Švédsku musely bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli demonstranty rozehnat slzným plynem a vodními děly.

Čtěte také: „Trump otevřel bránu pekla.“ Palestinský Hamás vyzval k intifádě proti Izraeli

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.