„Trump otevřel bránu pekla.“ Palestinský Hamás vyzval k intifádě proti Izraeli

důsledky trumpova rozhodnutí

„Trump otevřel bránu pekla.“ Palestinský Hamás vyzval k intifádě proti IzraeliNOVÉ
šéf Hamasu Ismaíl Haníja Foto:

Foto: Reuters

1
Svět

Vůdce palestinské radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja dnes vyzval Palestince k zahájení nového povstání – intifády – proti Izraeli. Hamás reaguje na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Už ve středu Hamás oznámil, že Trump svým krokem otevřel „bránu pekla“. Haníja dnes řekl, že Trumpovo rozhodnutí lze chápat jako „vyhlášení války Palestincům“.

„Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení,“ řekl Haníja v Gaze. Ve středu jeho skupina vyhlásila třídenní období hněvu, na dnešek jsou svolány demonstrace v mnoha palestinských městech.

Šéf Bílého domu ve středu řekl, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele a že pověřil ministerstvo zahraničí přesunem velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zároveň ale podepsal šestiměsíční odklad přestěhování ambasády stejně jako jeho předchůdci. Ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že přípravy na přesun úřadu začnou okamžitě. Očekává se ovšem, že potrvají i několik let.

Čtěte také: Arabský svět se bouří vůči rozhodnutí Donalda Trumpa o Jeruzalému