2 nesouhlas s Trumpovým rozhodnutím

Arabský svět se bouří vůči rozhodnutí Donalda Trumpa o Jeruzalému

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Saúdská Arábie odsoudila rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému. Jordánsko považuje Trumpův krok z hlediska práva za neplatný. Palestinci pálí izraelské a americké vlajky i fotky Donalda Trumpa či Benjamina Netanjahua. Palestinská strana Fatah vyzvala OSN, aby zasáhla proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Saúdskoarabský královský dvůr v noci na dnešek varoval, že rozhodnutí, s nímž souvisí i budoucí přesun amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, může mít nebezpečné důsledky. Americká administrativa by měla podle prohlášení Saúdské Arábie Trumpovo rozhodnutí odvolat.

Šéf Bílého domu ve středu řekl, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele a že pověřil ministerstvo zahraničí přesunem velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zároveň ale podepsal šestiměsíční odklad přestěhování ambasády stejně jako jeho předchůdci. Ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že přípravy na přesun úřadu začnou okamžitě. Očekává se ovšem, že potrvají i několik let.

Saúdskoarabský královský dvůr se domnívá, že přesun ambasády bude mít „nebezpečné důsledky“. Trumpův postup považuje za „neospravedlnitelný a nezodpovědný“ a rovněž za krok „poškozující práva palestinského národa“.

V textu se dále uvádí, že Trumpovo rozhodnutí je „závažným porušením neutrální pozice, kterou USA dosud ve vztahu k Jeruzalému zastávaly“.

Jordánská vláda je toho názoru, že Trump svým postupem porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Rada v roce 1980, kdy Izrael připojil okupovanou, východní část Jeruzaléma k západní a obě části prohlásil za své nedělitelné hlavní město, přijala rezoluci, která tuto anexi neuznává. Tímto právním názorem se řídí většina světa.

Jordánská vláda v reakci na středeční Trumpovo prohlášení oznámila, že považuje „všechny jednostranné kroky měnící faktický stav věcí za neplatné“.

Irák žádá, aby americká vláda zrušila rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. USA podle Iráku musejí předejít nebezpečným důsledkům.

„Americká vláda musí od tohoto rozhodnutí odstoupit, aby předešla nebezpečnému stupňování napětí, jež může roznítit extremismus a vyvolat příznivé podmínky pro terorismus. Varujeme před nebezpečnými důsledky tohoto rozhodnutí na stabilitu regionu i světa,“ uvedla irácké vláda ve svém prohlášení.

V pásmu Gazy vyšly do ulic stovky demonstrantů, kteří protestovali proti rozhodnutí Trumpa. K protestům vyzvalo hnutí Hamas, které žádalo den násilí a odporu.

Organizace islámské spolupráce (OIC) už v pondělí oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za agresi, se kvůli krizi kolem Jeruzaléma mimořádně sejde v Istanbulu 13. prosince. Sdělil to mluvčí tureckého prezidenta. V Turecku Trumpovo rozhodnutí vyvolalo masivní protesty před velvyslanectvím USA.

Šíitská polovojenská skupina Al-Nudžabá, která bojuje v Sýrii, své členy cvičí v Íránu a již USA řadí k teroristickým organizacím, ve čtvrtek oznámila, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo chápat jako legalizace útoků na americké vojáky.

Čtěte také: Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Palestinci vyšli do ulic

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.