1 Babiš a Rumunsko

Rumunský ministr spravedlnosti končí, nechtěl krýt šéfovy kauzy

, Nové

Témata: , , ,

Rumunskem otřásá kauza, která má řadu podobností s událostmi kolem českého premiéra Andreje Babiše. Stejně jako v Česku tam končí ministr spravedlnosti. A stejně jako v Česku je jeho konec spojován s kauzou kolem šéfa vládní strany. O situaci v Rumunsku informuje německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Rumunský ministr spravedlnosti Tudorel Toader nabídl svou rezignaci poté, co odmítl přijmout nouzovou vyhlášku o trestním zákoníku. Vyhláška by mimo jiné zkrátila promlčecí lhůtu stovek korupčních případů. A to včetně těch, které se týkají šéfa vládní strany Liviu Dragnea, který byl v roce 2016 za podvody a podplácení pravomocně odsouzen.

Dragnea by se navíc díky přijetí vyhlášky mohl stát premiérem země. Tomu nyní brání právě jeho pravomocné odsouzení z roku 2016. Loni ho navíc soud poslal na tři a půl roku za mříže za zneužití pravomocí v kauze fiktivního zaměstnávání. Tento rozsudek ale zatím není pravomocný, Dragnea se proti němu odvolal.

Končící ministr spravedlnosti Toader uvedl, že je se svou prací na ministerstvu spokojen. "Samozřejmě, nemůžete potěšit každého," dodal. Narážel tím zřejmě na kritiku, kterou v poslední době od Dragnea sklízel.

Dragnea kromě problémů s ministry spojuje s Andrejem Babišem ještě další věc. Oběma se věnovala reportáž německé veřejnoprávní televize ZDF, ve které jsou spolu s maďarským premiérem Viktorem Orbánem označeni jako ti, kteří využívají peněz Evropské unie k posílení své vlastní moci.

 

Čtěte také: Náhlý konec Kněžínka vyvolává obavy. Justice jde do područí Zemana a Babiše

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.