1 Udělování občanství

Jourová kritizuje udělování občanství v EU. Země by měly být opatrnější, říká

NOVÉ

Témata: , ,

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová kritizovala praxi některých členských zemí Evropské unie, jež výměnou za investice udělují občanství bohatým lidem z neunijních států. V rozhovoru s německým listem Die Welt uvedla, že to může představovat bezpečnostní hrozbu.

„Některé země musejí dělat víc pro to, aby zajistily, že občanství nebude udělováno zločincům, kteří chtějí ohrožovat evropskou bezpečnost nebo se účastnit praní špinavých peněz,“ prohlásila Jourová.

Eurokomisařka připomněla, že pokud dotyčný člověk dostane občanství v některé z členských zemí, získá tím práva občanů Evropské unie, včetně možnosti volného pohybu po celé EU.

Deník Die Welt jmenoval Kypr, Maltu, Řecko, Bulharsko, Portugalsko, Litvu, Lotyšsko a Maďarsko jako příklad států EU, jež v řadě případů udělily občanství bohatým Rusům, Číňanům, Afričanům či Turkům, kteří předtím v zemi investovali.

Evropská komise se podle Jourové chystá prověřit postup každé z členských zemí při udělování občanství lidem ze třetích států. Na podzim by měla EK zveřejnit nové, přísnější předpisy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.