1 Udělování občanství

Jourová kritizuje udělování občanství v EU. Země by měly být opatrnější, říká

NOVÉ

Témata: , ,

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová kritizovala praxi některých členských zemí Evropské unie, jež výměnou za investice udělují občanství bohatým lidem z neunijních států. V rozhovoru s německým listem Die Welt uvedla, že to může představovat bezpečnostní hrozbu.

„Některé země musejí dělat víc pro to, aby zajistily, že občanství nebude udělováno zločincům, kteří chtějí ohrožovat evropskou bezpečnost nebo se účastnit praní špinavých peněz,“ prohlásila Jourová.

Eurokomisařka připomněla, že pokud dotyčný člověk dostane občanství v některé z členských zemí, získá tím práva občanů Evropské unie, včetně možnosti volného pohybu po celé EU.

Deník Die Welt jmenoval Kypr, Maltu, Řecko, Bulharsko, Portugalsko, Litvu, Lotyšsko a Maďarsko jako příklad států EU, jež v řadě případů udělily občanství bohatým Rusům, Číňanům, Afričanům či Turkům, kteří předtím v zemi investovali.

Evropská komise se podle Jourové chystá prověřit postup každé z členských zemí při udělování občanství lidem ze třetích států. Na podzim by měla EK zveřejnit nové, přísnější předpisy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.