Tlak na uvolnění patentů. Merkelová jednala s vědcem Şahinem z BioNTechu
VAKCÍNY PROTI COVIDU
Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech, která jednu z úspěšných očkovacích látek vyrábí společně s mezinárodní firmou Pfizer. Informoval o tom portál magazínu Der Spiegel. Německé farmaceutické firmy s pozastavením platnosti patentů nesouhlasí a podobný názor má i německá vláda, která se chce spíše soustředit na posílení výrobních kapacit. Uvolnění patentů překvapivě podpořily Spojené státy.
Tématem čtvrtečního telefonátu Merkelové se Şahinem podle časopisu Der Spiegel byla vedle otázky patentů také debata o tom, jak očkovací látku zpřístupnit i těm nejchudším zemím. Cílem není zajistit těmto státům pouze jednorázovou pomoc, ale vybudovat systém udržitelného zásobování i pro nadcházející krize. Další podrobnosti známé nejsou.
Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO), aby je mohly vyrábět firmy ve větším počtu států. Země, které jsou pro farmaceutický průmysl klíčové, doposud tuto iniciativu blokovaly, a to včetně USA. Americký prezident Joe Biden ale uvolnění patentů nově překvapivě podpořil. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek řekla, že EU je o tomto tématu připravena debatovat.
Německo se k takovému vývoji staví odmítavě. „Ochrana duševního vlastnictví je zdrojem inovací a do budoucna musí být zachována,“ uvedla mluvčí spolkové vlády. Německý ministr zahraničí Heiko Maas ve čtvrtečním rozhovoru se zahraničními novináři řekl, že Berlín je otevřen debatě, ale že hlavní úkol vidí v zajištění dostatečných výrobních kapacit.
O patentech na vakcíny se v Německu debatovalo již loni v létě, kdy v parlamentu tuto otázku otevřela postkomunistická Levice. Vláda k tomu tehdy uvedla, že je třeba za zachování současného rámce duševního vlastnictví vyrábět testy, zdravotnické potřeby i očkovací látku ve velkém množství a za dostupné ceny.
Lidé očkovaní proti nemoci covid-19 a uzdravení získávají v Německu více svobody, nebudou potřebovat testy a týkat se jich nebude ani omezení nočního vycházení či karanténa. Povinnost nosit respirátory a roušky je ale zachována. Návrh rozvolnění v pátek podpořila Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země. Pokud nové karanténní nařízení vyjde obratem ve spolkovém věstníku, bude nový režim platit již od víkendu.
Z úpravy podmínek budou těžit i Češi, kteří jsou očkovaní, případně nemoc v předchozích šesti měsících prodělali. Při vstupu do Německa se na ně nebude vztahovat karanténa. Ta je nyní desetidenní a po pěti dnech je možné ji zkrátit testem.