Boj o magistrát začíná. ODS startuje kampaň, ČSSD vyvrací zprávu o Drahošovi

Komunální volby v Praze

Boj o magistrát začíná. ODS startuje kampaň, ČSSD vyvrací zprávu o DrahošoviNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Praha.eu

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Společně nastartujeme Prahu – ODS jako první odstartovala kampaň ke komunálním volbám v Praze. V ulicích je vidět i iniciativa Praha Sobě Jana Čižinského, která si za cíl klade sesbírat 100 tisíc podpisů a následně uspět ve volbách. Primátorem by se také rád stal šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Objevily se také informace, že lídrem ČSSD bude Jiří Drahoš. Podle sociálních demokratů lživé.

ODS začala kontaktní kampaň, kdy kandidáti vyrážejí do ulic a baví se s lidmi o problémech. „Reakce jsou pozitivní. Lidé oceňují, že za nimi přicházíme teď, a ne těsně před volbami, kdy to dělá každý,“ řekla první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Spekuluje se, že ODS půjde do voleb se Stranou svobodných občanů.

Občanští demokraté budou chtít v pražských volbách uspět. Důkazem je i vznik dvou místních sdružení na Praze 10, které povede Filip Humplík a Martin Valovič. Dosud v desátém obvodu fungovalo jedno sdružení pod vedením bývalého primátora Bohuslava Svobody.

„Před osmi lety byla podpora na Praze 10 nějakých 28 procent, před čtyřmi lety pouhých 8 procent. Takže já si myslím, že bychom měli být někde okolo výsledku ze sněmovních voleb,“ řekl pro Echo24 zastupitel hlavního města Prahy Filip Humplík. Narážel tak na výsledek patnácti procent, které městská část získala v podzimních sněmovních volbách.

Buňku na Praze 10 před čtyřmi roky ODS zrušila, protože byl spojená se jmény kontroverzního starosty Milana Richtera a podnikatele Tomáše Hrdličky. Kvůli těmto osobám a kauzám se desáté městské části začalo říkat „zátoka sviní“.

V ulicích Prahy není vidět jen pravicovou ODS. Velkou kampaň se sběrem podpisů rozjela iniciativa Praha Sobě, kterou založil lidovec Jan Čižinský. S podobnou platformou Praha 7 Sobě se Čižinskému podařilo vyhrát v sedmém obvodu před čtyřmi roky.

„Aktuální stav podpisů je 23 tisíc. Dobrovolníci se stále hlásí, pochopitelně čím více jich bude, tím rychleji podpisy nasbíráme, takže budeme rádi za další lidi do našeho týmu. Ve čtvrtek jsem byl podpisy sbírat, šlo to dobře, lidé oceňují, že nás zajímají jejich názory,“ řekl pro deník Echo24 starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Za cíl si dává sesbírat v metropoli 100 tisíc podpisů.

TOP 09 a STAN znovu společně

Memorandum o spolupráci na společné kandidátce pro podzimní komunální volby podepsaly strany TOP 09 a STAN. Obnovují tak dřívější úzké vztahy, které strany měly od roku 2009. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se také netají tím, že by chtěl být kandidátem na primátora hlavního města. Záležet má dle něj na dohodě a členské základně.

Program nové koalice bude zaměřen například na rozvoj dopravní infrastruktury, bydlení, školství nebo posílení transparentnosti rozhodování. „Už nyní máme experty, kteří jednotlivé kapitoly rozpracovávají,“ řekl Pospíšil. Konkrétní budou strany až v dubnu. Strany pak chtějí jednat o spolupráci s dalšími stranami.

Současná primátorka Adriana Krnáčová minulý týden uvedla, že se pokusí znovu bojovat o magistrát za hnutí ANO. O lídrovi však bude strana rozhodovat v primárkách. „Řekli mi, že nejdůležitější je, aby mě podpořila krajská organizace. Myslím, že tu podporu mám,“ řekla Adriana Krnáčová pro Seznam zprávy.

Stav Prahy pod jejím vedením se neustále probírá v médiích a mezi politiky. Sama Krnáčová už čelila pokusu o odvolání poté, co spadla Trojská lávka a zranila několik lidí. Během éry Krnáčové na magistrátu došlo k uzavření Libeňského mostu, uzavření několika výstupů metra či častým uzavírkám některých tramvajových kolejí.

Krnáčová musela s premiérem v demisi Andrejem Babišem řešit také protesty pražských taxikářů. Ti si stěžují na nerovné podmínky s platformami typu Uber či Taxify. Protesty některých taxikářů se přenesly do ulic centra metropole, kde řidiči taxíků blokovali dopravu.

Drahoš za ČSSD?

Sever Parlamentní listy v minulosti přinesl zprávu, že se za ČSSD půjde do voleb neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. Kandidovat měl údajně z prvního místa. Podle předsedy pražské sociální demokracie Petra Pavlíka však šlo o lživou zprávu.

„Je to samozřejmě nesmysl. Nejen proto, že s ním v tomto smyslu nikdo nejedná, ale také proto, že by to Drahoš podle mě nikdy nepřijal. Znám ho jako akademik řadu let a je to silně pravicově orientovaný a konzervativní člověk,“ řekl pro Echo24 Pavlík.

Tato spekulace má podle něj za cíl poškodit současného místopředsedu strany Jana Hamáčka, který získal nejvíc krajských nominací ze všech kandidátů na předsedu. „Celé to spíše zapadá do předvolební kampaně na předsedu, kdy někdo usiluje o to spojit Jana Hamáčka s pražskou ČSSD, a tím ho znedůvěryhodnit pro delegáty z některých krajů. Kdo má takový zájem, je asi nasnadě,“ řekl Pavlík.

Informaci vyvrátil i bývalý šéf Akademie věd. „Jde o naprostou spekulaci,“ vzkázal serveru Echo24 Jiří Drahoš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Krnáčová si neumí poradit s taxikáři. Zatahuje do hry Babiše

Zbourat, nebo opravit? Praha řeší co s Libeňským mostem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když Babiš místo ANO říká NE

KOMENTÁŘ

Předseda hnutí Aliance nespokojených občanů neboli ANO Andrej Babiš na sociálních sítích oznámil, že se po třiceti letech soužití pokojně rozchází se svou manže ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články