Úřady zažalovaly Facebook, viní ho z monopolu. Snažíte se přepsat dějiny, brání se firma
SPOR SE SOCIÁLNÍ SÍTÍ
Úřady ve Spojených státech zažalovaly amerického provozovatele sociální sítě Facebook, kterého viní z porušování pravidel hospodářské soutěže. Federální obchodní komise (FTC) uvedla, že bude v rámci žaloby usilovat o soudní opatření, které by mohlo zahrnovat požadavek, aby Facebook prodal aplikace Instagram a WhatsApp, informovala agentura Reuters. Společnost Marka Zuckerberga označila žalobu za „historický revizionismus“ s tím, že účelem antimonopolních zákonů není trestat úspěšné společnosti.
Kromě FTC podala na Facebook žalobu rovněž skupina amerických států v čele s New Yorkem. Ta žádá soud, aby označil převzetí aplikací Instagram a WhatsApp firmou Facebook za nezákonné. Facebook koupil Instagram v roce 2012 a WhatsApp v roce 2014. FTC tvrdí, že Facebook má v USA monopolní postavení v oblasti sociálních sítí. Převzetí aplikací Instagram a WhatsApp bylo podle komise součástí strategie, pomocí které se Facebook snažil eliminovat hrozby pro své monopolní postavení, píše server CNBC.
„Je skutečně kriticky důležité, abychom tyto predátorské akvizice zablokovali a obnovili důvěru v trh,“ uvedla generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová. Facebook podle ní „používal svou monopolní sílu k rozdrcení menších rivalů a potlačení konkurence, a to vše na úkor běžných uživatelů“.
Facebook je s 2,7 miliardy uživatelů největší sociální sítí na světě. Tržní hodnota podniku dosahuje téměř 800 miliard dolarů. Spoluzakladatel a šéf podniku Mark Zuckerberg je pátým nejbohatším člověkem na světě, upozorňuje agentura AP.
Zuckerberg při svém vystoupení v americkém Kongresu tvrdil, že společnost má řadu konkurentů, včetně dalších technologických gigantů. Hájil kontroverzní akvizice, jako koupi Instagramu a WhatsAppu, tím, že jim Facebook pomohl expandovat z malých, nevýznamných firem mezi významné a vlivné společnosti.
Žaloba? Spíš pokus přepsat dějiny, brání se technologický velikán
Facebook se ale nařčení z porušení pravidel hospodářské soutěže brání. Hlavní právnička společnosti Jennifer Newsteadová žaloby označila za „historický revizionismus“ s tím, že zmíněné dvě akvizice byly dříve přezkoumány a schváleny příslušnými antimonopolními regulátory. Podle ní účelem antimonopolních zákonů není trestat úspěšné společnosti.
Doplnila, že Instagram a Whatsapp se staly úspěšnými poté, co do jejich rozvoje Facebook investoval miliardy dolarů. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg svým zaměstnancům vzkázal, že žaloby nebudou mít bezprostřední dopad na personální obsazení, a vyjádřil přesvědčení, že jde o běh na dlouhou trať, informovala agentura Reuters.
„Nyní, o mnoho let později, zdánlivě bez ohledu na ustálené právo nebo důsledky pro inovace a investice, komise říká, že to odhadla špatně a chce druhý pokus,“ uvedl Facebook ve svém prohlášení. „Takhle zkrátka antimonopolní zákony nemají fungovat,“ uvádí se v textu.
„Vláda nyní chce druhý pokus, je to děsivé varování americkým společnostem, že žádný prodej není nikdy finální,“ uvedla Newsteadová. Zpochybnila také údajné škody způsobené Facebookem. Argumentovala tím, že Facebook osvobodil Whatsapp od uživatelských poplatků, což uvítali spotřebitelé, a doplnila, že konkurenti, jako jsou například YouTube, Twitter a WeChat si vedou dobře i bez přístupu k developerské platformě Facebooku. Podle agentury Reuters Newsteadová varovala zaměstnance, aby se k případům na sociální síti nevyjadřovali.
Spoluzakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg zaměstnancům v příspěvku na interní diskusní platformě napsal, že neočekává žádný dopad soudních sporů na jednotlivé týmy nebo pozice. Doplnil, že nejnovější žaloby jsou jedním krokem v procesu, jehož vyústění může trvat roky. Komentáře k příspěvku byly podle Reuters vypnuty.