1 zemřel František Zahrádka

Zemřel František Zahrádka – skaut odsouzený na 20 let do uranových dolů

NOVÉ

Ve věku 87 let zemřel František Zahrádka. Jeden z posledních politických vězňů z 50. let. Po únoru 1948 se jako skaut podílel na tisku ilegálních letáků, časopisu a převáděl za hranice. Odsouzen byl za velezradu k dvaceti letům vězení. Většinu trestu strávil v uranových dolech. V roce 2007 byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. O úmrtí informoval na facebooku Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a Paměť národa.

František Zahrádka se narodil 30. října 1930 v Děčíně. Po roce 1948 se na jihu Čech zapojil do odbojové činnosti. Tiskl letáky, šířil časopisy a v lednu 1949 převedl Zahrádka první skupinu skautů do Bavorska. Převedl tehdy i svého bratra Luďka, a to byl důvod, proč se vrátil zpět do Čech. Nechtěl aby jeho matka přišla naráz o oba syny.

V září 1949 se chystal republiku přeci jen opustit. Jenže to už  byl zatčen jeho kamarád Karel Pecka a sítě vedly ke skautům do Českých Budějovic. Pro něj si přišli 3. září. „Já jsem byl ještě dopoledne v zaměstnání. Přišel jsem domů, hned jsem se začal mýt, koukal jsem na hodiny, jak to vypadá s časem. Najednou u umyvadla mě povalili dva chlapi mazáci, jak jsem potom zjistil, z OBZ soudruha Reicina na zem. Našli u mě ČZ 635 s devíti náboji, osm v zásobníku a devátý v hlavni. Ta pistolka nemá pojistku, ta se mačká rovnou tahem. Říkají: ,Hele, ten hajzl na nás měl v laufu patronu.‘ Tak ty mi tam dali hned výprask,“ vzpomínal pro Paměť národa.

V prosinci 1949 byl odsouzen za velezradu a vyzvědačství na 20 let těžkého žaláře. Většinu trestu strávil v uranových dolech. Propuštěn byl v roce 1962. O šest let později se podílel v Příbrami na založení pobočky sdružení politických vězňů K 231. Do příbramských dolů nastopil hned po propuštění, protože se neměl kam vrátit. Jako elektrikář tam pracoval až do důchodu.

V roce 2007 obdržel za své celoživotní zásluhy Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 2012 získal Cenu Paměti národa

„Pamatuji si ho jako vtipného a veselého člověka, nebyl nikdy zahořklý. Miloval chození po Šumavě, plachtění po Orlíku, rád také cestoval. A také vyprávěl skvělé vtipy a flirtoval s mladými obdivovatelkami. Bude mi chybět,“ napsal Petr Blažek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Pacienti dobyli ministerstvo. Mají svou radu i oddělení


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.