Zemřel František Zahrádka – skaut odsouzený na 20 let do uranových dolů
zemřel František Zahrádka
Ve věku 87 let zemřel František Zahrádka. Jeden z posledních politických vězňů z 50. let. Po únoru 1948 se jako skaut podílel na tisku ilegálních letáků, časopisu a převáděl za hranice. Odsouzen byl za velezradu k dvaceti letům vězení. Většinu trestu strávil v uranových dolech. V roce 2007 byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. O úmrtí informoval na facebooku Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a Paměť národa.
František Zahrádka se narodil 30. října 1930 v Děčíně. Po roce 1948 se na jihu Čech zapojil do odbojové činnosti. Tiskl letáky, šířil časopisy a v lednu 1949 převedl Zahrádka první skupinu skautů do Bavorska. Převedl tehdy i svého bratra Luďka, a to byl důvod, proč se vrátil zpět do Čech. Nechtěl aby jeho matka přišla naráz o oba syny.
V září 1949 se chystal republiku přeci jen opustit. Jenže to už byl zatčen jeho kamarád Karel Pecka a sítě vedly ke skautům do Českých Budějovic. Pro něj si přišli 3. září. „Já jsem byl ještě dopoledne v zaměstnání. Přišel jsem domů, hned jsem se začal mýt, koukal jsem na hodiny, jak to vypadá s časem. Najednou u umyvadla mě povalili dva chlapi mazáci, jak jsem potom zjistil, z OBZ soudruha Reicina na zem. Našli u mě ČZ 635 s devíti náboji, osm v zásobníku a devátý v hlavni. Ta pistolka nemá pojistku, ta se mačká rovnou tahem. Říkají: ,Hele, ten hajzl na nás měl v laufu patronu.‘ Tak ty mi tam dali hned výprask,“ vzpomínal pro Paměť národa.
V prosinci 1949 byl odsouzen za velezradu a vyzvědačství na 20 let těžkého žaláře. Většinu trestu strávil v uranových dolech. Propuštěn byl v roce 1962. O šest let později se podílel v Příbrami na založení pobočky sdružení politických vězňů K 231. Do příbramských dolů nastopil hned po propuštění, protože se neměl kam vrátit. Jako elektrikář tam pracoval až do důchodu.
V roce 2007 obdržel za své celoživotní zásluhy Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 2012 získal Cenu Paměti národa
„Pamatuji si ho jako vtipného a veselého člověka, nebyl nikdy zahořklý. Miloval chození po Šumavě, plachtění po Orlíku, rád také cestoval. A také vyprávěl skvělé vtipy a flirtoval s mladými obdivovatelkami. Bude mi chybět,“ napsal Petr Blažek.