1 zemřel František Zahrádka

Zemřel František Zahrádka – skaut odsouzený na 20 let do uranových dolů

NOVÉ

Ve věku 87 let zemřel František Zahrádka. Jeden z posledních politických vězňů z 50. let. Po únoru 1948 se jako skaut podílel na tisku ilegálních letáků, časopisu a převáděl za hranice. Odsouzen byl za velezradu k dvaceti letům vězení. Většinu trestu strávil v uranových dolech. V roce 2007 byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. O úmrtí informoval na facebooku Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a Paměť národa.

František Zahrádka se narodil 30. října 1930 v Děčíně. Po roce 1948 se na jihu Čech zapojil do odbojové činnosti. Tiskl letáky, šířil časopisy a v lednu 1949 převedl Zahrádka první skupinu skautů do Bavorska. Převedl tehdy i svého bratra Luďka, a to byl důvod, proč se vrátil zpět do Čech. Nechtěl aby jeho matka přišla naráz o oba syny.

V září 1949 se chystal republiku přeci jen opustit. Jenže to už  byl zatčen jeho kamarád Karel Pecka a sítě vedly ke skautům do Českých Budějovic. Pro něj si přišli 3. září. „Já jsem byl ještě dopoledne v zaměstnání. Přišel jsem domů, hned jsem se začal mýt, koukal jsem na hodiny, jak to vypadá s časem. Najednou u umyvadla mě povalili dva chlapi mazáci, jak jsem potom zjistil, z OBZ soudruha Reicina na zem. Našli u mě ČZ 635 s devíti náboji, osm v zásobníku a devátý v hlavni. Ta pistolka nemá pojistku, ta se mačká rovnou tahem. Říkají: ,Hele, ten hajzl na nás měl v laufu patronu.‘ Tak ty mi tam dali hned výprask,“ vzpomínal pro Paměť národa.

V prosinci 1949 byl odsouzen za velezradu a vyzvědačství na 20 let těžkého žaláře. Většinu trestu strávil v uranových dolech. Propuštěn byl v roce 1962. O šest let později se podílel v Příbrami na založení pobočky sdružení politických vězňů K 231. Do příbramských dolů nastopil hned po propuštění, protože se neměl kam vrátit. Jako elektrikář tam pracoval až do důchodu.

V roce 2007 obdržel za své celoživotní zásluhy Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 2012 získal Cenu Paměti národa

„Pamatuji si ho jako vtipného a veselého člověka, nebyl nikdy zahořklý. Miloval chození po Šumavě, plachtění po Orlíku, rád také cestoval. A také vyprávěl skvělé vtipy a flirtoval s mladými obdivovatelkami. Bude mi chybět,“ napsal Petr Blažek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Pacienti dobyli ministerstvo. Mají svou radu i oddělení


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.