Pacienti dobyli ministerstvo. Mají svou radu i oddělení

Pacienti na ministerstvu

Pacienti dobyli ministerstvo. Mají svou radu i odděleníNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Pacienti se mohou zapojit do fungování ministerstva zdravotnictví. Jedním z posledních kroků bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) bylo jmenování předsednictva pacientské rady. Tento poradní sbor slibuje zachovat i nový ministr Adam Vojtěch (ANO). „Jednoznačně jsem podporovatelem pacientské rady,“ uvedl pro Echo24 Vojtěch.

Pacientská rada je složená ze členů 24 organizací pacientů různých diagnóz a jejich blízkých, jde o poradní orgán. Zastoupena je například Aliance žen s rakovinou prsu či Česká asociace pro vzácná onemocnění. Rada bude fungovat i za nového ministra.

„Jednoznačně jsem podporovatelem pacientské rady i příslušného oddělení. Pro mě je spolupráce s pacienty jedno ze základních stěžejních témat, neplánuji cokoliv rušit,“ uvedl Vojtěch.

„Vytvořili jsme transparentní pravidla na výběr organizací, které se mohou dostat do pacientské rady. Jsou tři základní rysy, reprezentativnost, transparentnost a složení pacientské organizace převážně z pacientů. Jsou totiž i organizace, sdružující další organizace,“ uvedla pro Echo24 bývalá náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Ta vznik pacientské rady i oddělení iniciovala. Ve funkci ale po volbách skončila. „Rezignovala jsem k 13. prosinci,“ uvedla v pátek pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Rada má možnosti zprostředkovávat hlas pacientů na ministerstvu a zastupovat je, říká resort. „Rada především upozorňuje na problémy pacientů a za účelem jejich řešení podává návrhy a podněty v oblasti ochrany práv pacientů a naplňování jejich potřeb,“ uvedl pro Echo24 Ondřej Macura z tiskového oddělení ministerstva.

Kromě pacientské rady vzniklo za minulého ministra i Oddělení podpory pacientů a pacientských organizací. „Je velmi důležité. Pacienti zde mají poprvé zázemí, získají zde informace. Oddělení může dát lidem kontakt na konkrétní pacientskou organizaci. Ty jsou výborně informované, mohou například doporučit vhodné lékařské či zdravotnické centrum,“ uvedla Teska Arnoštová.

Pacienti mají prostřednictví rady možnost připomínkovat na ministerstvu vznikající legislativu. „Velice důležitou kompetencí je účast rady na vnitřním připomínkovém řízení, a to prostřednictvím Oddělení podpory práv pacientů. Pacienti jsou tak přímo zahrnuti do přípravy legislativních a nelegislativních návrhů, které se jich přímo týkají,“ vysvětlilo ministerstvo. Předsedou rady jmenoval Ludvík tento týden Vlastimila Milatu z organizace Diaktiv Česká republika. Doposud měla rada dvě zasedání.

„Do budoucna bych ráda, aby byly pacientské organizace součástí nějakého systému financování. V Německu získávají část ze zdravotního pojištění. Nám se podařilo zajistit nějaké financování z norských fondů, od roku 2019 je plánováno právě pro neziskový sektor a zejména pacientské organizace,“ dodala Teska Arnoštová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Paciente, otřes se. Za parkování v nemocnici se platí i 600 korun za den

Budoucí ministr Vojtěch chce rušit lůžka. Nemocnice to odmítají

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články