Zeman vyzval české a čínské podnikatele, aby projevili odvahu, ta je pro byznys nejdůležitější
ČÍNSKÁ MISE
Prezident Miloš Zeman v úterý v Šanghaji zahájil česko-čínské podnikatelské fórum. V úvodu setkání podnikatele vyzval, aby projevili odvahu, protože ji považuje za to nejdůležitější pro navazování obchodních kontraktů. Zeman také vyjádřil přání, aby se vzájemná spolupráce Česka a Číny v budoucnosti co nejvíce rozvíjela. V úterý ráno SEČ pak prezident odletěl zpět do České republiky.
Zeman přítomným podnikatele pozdravil v čínštině a řekl, že se v této zemi cítí jako přítel. „Kdybych měl stručně hodnotit stav obchodních česko-čínských vztahů, tak bych řekl dvě konkrétní čísla – český vývoz do Číny vzrostl za poslední rok o 20 procent, počet čínských turistů se rovněž zvýšil o 20 procent,“ uvedl.
V Číně podle něj už zakořenily firmy Škoda Auto a Home Credit. „Pevně doufám, že budeme pokračovat v další spolupráci v jiných oblastech, rád bych připomněl například civilní letectví, kde bude podepsána smlouva o dodávce letadel L-410 a účastnil jsem se i školení čínských pilotů v ČR,“ konstatoval.
Vyjádřil naději, že spolupráce se bude nadále rozvíjet. „Přeji všem podnikatelům z čínské i české strany, aby projevili odvahu, protože odvaha je to nejdůležitější k navazování a uzavírání obchodních kontaktů,“ řekl Zeman. Čínským podnikatelům popřál, aby pro ně byl kontakt s jejich českými partnery užitečný.
Setkání podnikatelů doprovodil podpis několika memorand. Jedná se například o memorandum o porozumění mezi společnostmi PPF a Huawei o rozvoji telekomunikačních sítí páté generace či memorandum o strategické spolupráci mezi PPF a společností Citic Group, která prostřednictvím evropské odbočky postupně přebírá většinu čínských aktivit v Česku.
Další dohoda se týká leteckých radarů. „Už v září společnost Eldis z Pardubic vyhrála soutěž o dodávku 13 radarů pro čínská letiště,“ řekla ČTK a České televizi ministryně průmyslu Marta Nováková. Podepsaná dohoda by měla vést ke zprovoznění radarů, dodala.
Název dalšího memoranda hovoří o nákupu letadel Skyleader 600 mezi firmami Zall Jihlavan Airplanes a Zall Aircraft Manufacturing Wu-chan. „Mají společný podnik s čínským partnerem, je to jejich čínský investor,“ řekla Nováková. Hovoří se podle ní o stovce letadel, ale není zatím jisté, za jak dlouho dobu. Naopak žádné memorandum se netýkalo L-410, o kterých mluvil Zeman. „Mluví se o 20 letadlech, ale pravděpodobně ta dohoda ještě nebyla připravena k podpisu,“ vysvětlila Nováková.
Podepsána byla i dohoda v oblasti vzdělávání ze strany Vysoké školy finanční a správní, dohody podepisovaly i agentura CzechTourism a společnost zaměřující se na leteckou dopravu Kiwi.com.
Setkání s čínským prezidentem
V pondělí se český prezident v Šanghaji sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a přijal od něj další pozvání do Číny na duben 2019 na summit o novodobé Hedvábné stezce, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.
„Jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem, už sedmé, proběhlo velmi dobře. V dubnu na pozvání pana prezidenta tady budu popáté a s ním se setkám poosmé,“ uvedl dnes Zeman. „Vyznávám ekonomickou diplomacii a jsem rád, že se podařilo věci posunout dopředu v mnoha oblastech,“ dodal.
Prezident Zeman bývá kritizován, že při svém dialogu s Čínou opomíjí otázku lidských práv a nesetkává se se zástupci občanské společnosti, tak jak to činí někteří západní státníci. Prezident na dnešní tiskové konferenci ale novinářům řekl, že při jedné ze svých minulých návštěv takovou schůzku absolvoval.
„Setkal jsem se dokonce s několika zástupci občanské společnosti, nikoli teď, protože na to nebyl čas, ale seděli jsme v takové příjemné restauraci v Pekingu, minule nebo předminule, to už si přesně nepamatuju. Tam byl jeden bloger, jeden autor – politolog, kterému vycházejí knihy, a diskutovali jsme o budoucnosti čínské společnosti,“ prohlásil Zeman.
Zeman novinářům řekl, že se během své návštěvy setkal kromě čínského prezidenta Sia také s několika dalšími vysokými světovými představiteli, kteří do Číny na veletrh přijeli, včetně ruského premiéra Dmitrije Medveděva a maďarského premiéra Viktora Orbána. „Měl jsem také zajímavou schůzku s Viktorem Orbánem, kterému jsem blahopřál ke statečnému postoji v oblasti lidských práv, protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů,“ prohlásil český prezident. S Medveděvem pak Zeman mluvil o ekonomické situaci Ruska.
V souvislosti s veletrhem český prezident kritizoval bývalého ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO), který úřad vedl od prosince 2017 do června 2018. „Opomněl zařadit ČR mezi takzvané partnerské země na tomto veletrhu, a proto pracovníci naší ambasády měli určité problémy s umístěním expozice a podobně,“ prohlásil Zeman. „Ministr průmyslu a obchodu je tady od toho, aby zajišťoval příhodné podmínky mimo jiné i pro české expozice v zahraničí, a když to neudělá, je dobře, že už není ministr,“ dodal Zeman.