Pomalé Česko. Zpoždění u očkovací kampaně uznává i premiér, nemocnicím chybí pokyny
OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU-19
První vakcína proti covidu-19 je sice již za rohem, připravenost na očkování v České republice je ale polovičatá. Ačkoliv mají velké nemocnice v Praze a Brně připravenou výbavu a personál, chybí jim pokyny od resortu zdravotnictví, uvedli zástupci nemocnic redakci Echo24.cz. Podle lékaře a lidoveckého poslance Víta Kaňkovského krajské nemocnice vůbec netuší, jak bude tak masivní operace probíhat. Sám premiér Andrej Babiš (ANO) i koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta uznávají, že co se týče očkovací strategie a osvětové kampaně, má ČR velké zpoždění oproti ostatním státům.
První dávky vakcíny od společností Pfizer a BioNTech by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohla dorazit už mezi vánočními svátky. nebude jich ovšem mnoho, má jít o zásilku 9750 dávek (k plné imunitě jsou třeba dvě dávky, pozn. red.), dalších asi 250 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru by se mohlo do ČR dostat v lednu. Blatný uvedl, že v první fázi by měli být očkováni zdravotníci z rizikových pracovišť, senioři a vážně chronicky nemocní lidé. O pořadí u seniorů a nemocných budou rozhodovat zdravotní pojišťovny a praktický lékař.
Látky by mohly být schváleny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) 21. prosince, očkovaní pak má probíhat ve dvou stovkách očkovacích centrech ve zdravotnických zařízeních. Jejich kapacita bude zhruba 300 očkovaných denně. Stavění zvláštních center, jako mají v Německu, nebude podle Blatného nutné vzhledem k postupné distribuci vakcíny, jelikož se zapojí i praktičtí lékaři. Mnozí z nich ale opakovaně upozorňují, že sotva stíhají testovat na covid-19 nad rámec běžného provozu v ordinacích, a neví, zda budou zvládat i očkování.
A problémů je zde více. Podle opozice i hejtmanů není očkovací strategie dostatečně podrobná, na některé důležité otázky vůbec neodpovídá. Resort zdravotnictví stále finišuje svou detailnější očkovací strategii, zatímco je jiné státy mají už delší dobu k dispozici včetně „jízdního řádu“ či podrobného logistického plánu. Někteří také kritizují vládu za to, že nemíří za ambicióznějšími čísly - například od 8. prosince do této středy bylo ve Velké Británii naočkováno téměř 140 tisíc lidí.
„Ano, máme zpoždění“
Během jednání o státním rozpočtu se premiér Babiš rozmluvil v Poslanecké sněmovně mimo jiné i o připravenosti na očkování. To zpochybnil lékař a lidovecký poslanec Vít Kaňkovský. „Pokud tady mluvíte k televizním kamerám a říkáte, že jsme na očkování velmi dobře nachystaní, tak si myslím, že matete veřejnost. Bavili jsme se o tom v odborných kruzích, dneska jsme to probírali na Ústředním krizovém štábu, bavíme se o tom na zdravotním výboru, bavíme se o tom v krajích. Ta situace s připraveností na očkování, jsme někde možná na jedné třetině nachystání té logistiky,“ řekl ve sněmovně.
Dále uvedl, že ani v tuto chvíli nemocnice v krajích vůbec nevědí, jak bude celá očkovací operace probíhat. „Vy zajedete to největší nemocnice v této republice, tam se vyfotíte, řeknete, že ta nemocnice si kupuje hlubokomrazicí box za 450 tisíc, a tím dáváte najevo jako že jsme na to nachystaní. Ale tam celá řada věcí opravdu nachystaná není,“ pokračoval dále Kaňkovský.
Premiér také přiblížil plán, jak by mohla distribuce vakcíny vypadat. „Vakcína přijede do skladu, rozdělí se do všech krajů, budou tam už čekat auta z jednotlivých krajů, rozvezou to a začne se konečně očkovat. Já tady mám rozpis, nebudu říkat kolik kde to je,“ řekl před poslanci. Česku má přijít celkem pět druhů vakcín, konkrétnější kontury logistiky či způsobu, jak se rozdělí mezi kraji, ale zatím nezná. „Pojišťovny připravují výběrové řízení na distribuci. Ptal jsem se, jestli by hasiči nemohli pomoct. Ne, bude to výběrové řízení, asi na každou vakcínu zvlášť,“ dodal Babiš.
Zároveň přiznal, že co se týče osvětové kampaně i plánu, má v tomhle Česko mezery. „Ano, už měla být kampaň. Je zpoždění. Už jsme dávno měli přesvědčovat naše spoluobčany, že to řešení té šílené situace, kterou všichni tento rok prožíváme, je očkování. Jedině očkování,“ řekl s tím, že se chystá kampaň i na úrovni Evropské unie. „Ursula von der Leyen mluvila, že tam nevím kdo bude na plakátech, možná Messi, možná nevím nějaký další známí sportovci. U nás také o tom mluvíme, abychom přesvědčili a bojovali proti těm fake news, proti různých dezinformacím, které jsou v mediální prostoru." popisoval Babiš.
O tom, že má Česká republika výrazné zpoždění co do očkovacího plánu a informační kampaně, mluvil i koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahut. „Nějaká strategie podle mého měla být zpracována v létě a mělo se nějakým způsobem to očkování začít řešit,“ řekl v České televizi. Domnívá se ale, že je možné časovou prodlevu dohnat ve lhůtě dvou až tří měsíců. O úvodní fázi se ale nebojí. „Můžeme začít očkovat bezprostředně. V první fázi budeme vakcínu aplikovat v takzvaných očkovacích centrech, což jsou především větší nemocnice, větší pracoviště zdravotních ústavů a vybraná síť krajských nemocnic,“ nastínil Blahuta.
Mrazáky jsou, pokyny už ale ne
Fakultní nemocnice v Motole je podle jejího ředitele Miroslava Ludvíka připravená na očkování výbavou i personálem, mrazicí box na sérum už mají. „Při té frekvenci, kolik se bude očkovat, by to mělo stačit. V lednu nám mají dorazit další dva, takže budeme vybaveni. Detailní strategii zatím nemáme, to se bude probírat,“ sdělil Ludvík redakci Echo24.cz s tím, že kvůli složitým skladovacím podmínkám vakcíny od Pfizeru bude očkování v první fázi především v rukou fakultních nemocnic.
Ve Fakultní nemocnici Brno jsou podle mluvčí Veroniky Plaché rovněž připraveni. „Čekáme, jaké dostaneme pokyny a požadavky z ministerstva zdravotnictví, nicméně není to tak, že by se s námi resort nebavil. Zjišťují, jaké jsou naše možnosti a kapacity, podle toho se snaží připravit celou vakcinaci,“ řekla serveru Echo24.cz. Stejně tak potvrdila, že by se záložní nemocnice na brněnském výstavišti mohla přeměnit na očkovací centrum, ačkoliv i zde je vše ve fázi jednání.
„V podstatě jsme zřizovatelem nemocnice na výstavišti a řešíme s městem tuto variantu. Je to jedno z možných využití,“ uvedla Plachá. Problém by mohl být ale s personálem, byť i to záleží na tom, jak se bude vyvíjet situace. „V pátek jsme měli jednání s panem Ladislavem Duškem (z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR) a neměl příliš optimistická čísla. Trošičku nás strašil, že tu záložní nemocnici možná budeme plnit, ale doufáme, že ne. Ale jak říkám, je to na jednání mezi nemocnicí a městem, nic konkrétního nyní potvrdit nemůžeme.“
Nemocnice Na Bulovce zatím na mrazáky čeká, podle mluvčí Simony Krautové se s nimi na vakcinaci v zařízení počítá. „Personálně by měla nemocnice stačit,“ dodala redakci.
Co se týče Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, ani tam zatím žádné bližší informace nemají kromě jednoho metodického pokynu. „Zatím je vše ve fázi příprav, nic konkrétního proto zatím sdělit nemůžu. Nějaké mrazáky samozřejmě máme, ale nevíme, jaké budou požadavky, jak se to bude přesně skladovat či převážet. Až dostaneme přesné pokyny, teprve pak budeme moct vymýšlet, jak to uděláme u nás,“ řekla deníku Echo24.cz mluvčí Tereza Romanová.