Lidovci chtějí přitvrdit a zakázat prodej o všech svátcích

Lidovci chtějí přitvrdit a zakázat prodej o všech svátcíchNOVÉ
Ilustrační foto - Foto:

Shutterstock

Domov

Kdy mají mít obchody otevřeno?

Ladislav Šustr

Zavřené obchody budou nejspíše o všech státních svátcích. V současné době se regulace vztahuje na osm svátků, mezi které patří například Velikonoční pondělí, 8. květen či 28. říjen. O změnu se nyní pokusí lidovci, kteří chtějí zákaz prodeje ve všech významných dnech. Návrh vítají odboráři, kteří rozjeli kampaň „Neberte nám svátky“. Kriticky se však k návrhu staví pravice, která argumentuje svobodou podnikání či svobodou občanů. 

Nynější úprava, kterou mnozí pokládají za zmatenou, počítá s uzavřením obchodů při osmi svátcích. Současný zákon byl schválen jako kompromis mezi zaměstnavateli a odbory. Do hospodářského sněmovního výboru však dorazil návrh na vyjmutí velkoobchodních prodejen ze zákona. Předlohu připravil Patrik Nacher z hnutí ANO, kterému vadí uzavření velkých obchodů z důvodu zásobování. 

„Velkoobchody zásobují nebo u nich nakupují také provozy s nepřetržitým režimem, jako jsou zdravotnická zařízení, hotely, hostely nebo jiná ubytovací zařízení, sociální ústavy nebo dětské domovy. V důsledku stávající právní úpravy je ohroženo zásobení těchto provozů, neboť ty nakupují na denní bázi zvláště čerstvé potraviny nebo rychle se kazící potravinářské zboží,“ napsali společně poslanci ANO a ODS do návrhu.

K zákonu však připravují lidovci pozměňovací návrh, který by zrušil pracovní dobu o všech svátcích. Regulace by se tak týkala i velkoobchodníků. „K aktuálnímu návrhu v Poslanecké sněmovně mám připravený pozměňovací návrh, který by regulaci prodejní doby rozšířil ze současných osmi na všech čtrnáct státních svátků ve třinácti dnech,“ řekl pro Echo24 Jiří Mihola z KDU-ČSL.

Rozšířenou regulaci si pochvalují odboráři, kteří se nyní staví kriticky k vyjmutí velkoobchodů. Rozjeli proto protestní akci s názvem Neberte nám svátky. Zelenými páskami se stejným nápisem se pak označují zaměstnanci, kteří souhlasí s volnem při státních svátcích. Podle Unie zaměstnavatelů obchodu, logistiky a služeb bylo rozdáno na 80 tisíc pásek.

Náramky chtějí pracovníci nosit alespoň do 7. listopadu, kdy by se návrh na změnu zákona, kde jeden z pozměňovacích návrhů počítá i s jeho zrušením, měl projednávat ve sněmovním hospodářském výboru.

Velké obchody musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu vztahuje i na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Odbory tvrdí, že zákon o prodejní době v obchodech se osvědčil. Obavy z propouštění se podle nich nenaplnily, obchod trpí spíše nedostatkem zaměstnanců. Také maloobchodní tržby meziročně neklesly, uvedly odbory, lidé se podle nich včas předzásobí. Odboráři se už v minulosti snažili návrh rozšířit. Před rokem dokonce poslali premiérovi Andreji Babišovi dopis, ve kterém se přimlouvají za rozšíření zákazu na všechny svátky.

Zrušit regulaci se pokouší TOP 09, která předložila ve sněmovně návrh na zrušení zákona. Zákon je podle TOP 09 v českém právním řádu nadbytečný, neboť neřeší žádnou palčivou společenskou či ekonomickou otázku.

„Zákon naopak vytváří nerovnost mezi různými skupinami podnikatelů i zaměstnanců, přičemž tato nerovnost nemá žádné racionální jádro,“ stojí v důvodové zprávě. Praxe podle předkladatelů naopak ukázala, že mnoho zaměstnavatelů využívá zákazu prodeje k různým inventurám, takže zaměstnanci musí i přes zákaz prodeje strávit státní svátek v zaměstnání.

TOP 09 chce také navrhnout zrušení zákona o regulaci prodejní doby prostřednictvím novely Patrika Nachera. Sněmovna letos v lednu zamítla návrh ODS na zrušení zákona o prodejní době. Za zachování zákona o prodejní době hlasovalo tenkrát 101 poslanců hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, přidali se i někteří Piráti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Nový trend: Před svátky řetězce nabízí v letácích mnohem víc alkoholu

Zmatek o svátcích. V pátek si nakoupíte, v pondělí už obchody zavřou

Související články