Židé musí být více ostražití, varoval bývalý šéf policie New Yorku
VZRŮSTAJÍCÍ ANTISEMITISMUS
Bývalý šéf Newyorské policie Ray Kelly poskytl online rozhovor židovské vzdělávací nadaci Limmud FSU. V něm mimo jiné varoval, že američtí židé musí být více ostražití. Také se vyjádřil k rasovým nepokojům v Americe a navrhl možnosti řešení. O současné situaci v New Yorku řekl, že se „nacházíme na nebezpečném místě v dějinách.“ O rozhovoru informoval The Jerusalem Post či Wall Street Journal.
V současnosti Kelly předsedá organizaci Anti-Semitism Accountability Project (ASAP). Z této pozice navštívil nedávno Evropu a porovnával problém antisemitismu v Americe a v Evropě. „Antisemitismus tam není (v Evropě, poz. red) ničím novým. Neonacisté tam nikdy nezmizeli a populismus je posiluje,“ tvrdí. V Americe je podle něj antisemitismus více skrytý, s tím, že registruje přibližně 20% antisemitských skupin přímo na veřejně dostupném internetu, zbytek se, podle Kellyho, odehrává na dark webu. Varoval, že by se američtí židé měli inspirovat v Evropě a sami musí „být více ostražití ohledně toho, kdo na jejich pozemky vstupuje.“ Kelly také dodal, že synagogy v Americe nemohou být zcela otevřenými prostory.
Přestože Kelly pozoruje vzestup antisemitismu, za hlavní problém bezpečnosti vidí v podfinancovanosti policie. Z vraždy George Floyda „byl v šoku.“ Uvádí, že policejní brutalitu viděl, ale většinou bývá výsledkem spěchu. Zásah na George Floyda však byl podle jeho tvrzení „úmyslný a záměrný, a byl to nejhorší případ policejní brutality, který jsem kdy viděl. Rozhořčení (společnosti poz. red) je pochopitelné.“
Dodal, že „toto policejní důstojníci nedělají.“ Jako odpověď na policejní brutalitu navrhuje tři věci: Za prvé požadavek, aby policejní důstojníci měli univerzitní vzdělání. Za druhé by měl být vypracován nový psychologický test pro nováčky. A za třetí dát výkonným složkám policie pravomoc vyloučit člena sboru, pokud své pravomoci fyzicky či verbálně zneužije. Kelly udává, že v současnosti, tomu často brání silné policejní odbory. Avšak zároveň Kelly není pro zrušení tzv. Qulified imunity, jedná se o americký právní koncept, který omezuje možnosti žalování policistů za jejich zákroky.
Kelly v rozhovoru také kritizoval používání kamer, které zaznamenávají policejní zákroky. Dle něj to u policistů vede k tomu, že „nezasahují tak, jak by zasahovali v minulosti. Výsledkem je zvýšená míra násilí a nevidím, že by se v blízké budoucnosti situace změnila.“ V závěru rozhovoru Kelly varoval, před výpadkem financování policie kvůli ekonomické krizi způsobené koronavirem a v této souvislosti kritizoval současné snahy militantní levice o omezení financování policie. „Jsme na nebezpečném místě v dějinách," řekl s tím, že se obyvatelé New Yorku v ulicích necítí bezpečně. Kritizoval také zrušení proti-kriminální jednotky newyorské policie, která se skládala z neuniformovaných příslušníků policie, kteří se pohybovali v ulicích a snažili se bránit potyčkám.
Kelly je nejdéle sloužící šéf newyorské policie v historii, když tento post zastával v letech 1992-1994 a poté znovu v letech 2001-2013. V rámci volební kampaně se stal terčem kritiky současného starosty New Yorku Billa De Blasia, když za jeho šéfování policii docházelo na prohlídky a šacování občanů policisty na ulicích. Proti nařčení se ohradil a nyní v rozhovoru oznámil, „že doufá že se věci zlepší po příštích volbách starosty New Yorku za 18 měsíců.“ „Potřebujeme změnu směru,“ doplnil.