Írán: Zadržený britský tanker měl nehodu s rybářskou lodí. Reakce bude rozhodná, zní z Británie
ZADRŽENÝ TANKER
Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu nehodu s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtěl pomoci. Tvrdí to íránská polooficiální agentura Fars, která se odvolává na íránského činitele. Podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta se Írán vydal na nebezpečnou cestu. Ministr později hovořil se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem a vyjádřil „mimořádné zklamání“. Incident odsoudilo i německé a francouzské ministerstvo zahraničí.
Íránský činitel podle agentury Fars v souvislosti s incidentem také sdělil, že všech 23 členů posádky tankeru je v přístavu Bandar-Abbás, kde musel zastavit. Posádka na palubě podle něj zůstane, dokud neskončí vyšetřování.
„Dostali se do nehody s íránským rybářským člunem… Když tento člun vyslal tísňový signál, plavidlo plující pod britskou vlajkou to ignorovalo,“ citovala agentura Reuters vyjádření šéfa úřadu spravujícího přístavy v provincii Hormozgán Alláhmoráda Afifipúra.
Írán v pátek podle britské diplomacie zadržel v Hormuzském průlivu dva tankery. Jeden z nich, Stena Impero, plul pod britskou vlajkou a druhý, Mesdar, pod vlajkou Libérie. Druhé plavidlo ale bylo záhy propuštěno a íránské výsostné vody opustilo. Teherán ale takovou interpretaci odmítá a tvrdí, že druhý tanker jen zastavil a upozornil na dodržování předpisů, a pak ho opět nechal plout, uvedla agentura Fars.
Íránské revoluční gardy, které tanker Stena Impero zadržely a donutily doplout do přístavu Bandar-Abbás v provincii Hormozgán, hned v pátek tvrdily, že plavidlo nerespektovalo mezinárodní námořní právo a nereagovalo na výzvy. Podle prohlášení Teheránu tanker doprovázela britská válečná loď, která se revolučním gardám snažila v zadržení plavidla zabránit. Navzdory „odporu a zásahu“ britské lodi se ale gardám podařilo tanker dostat ke břehu, uvedl podle agentury Fars brigádní generál Ramezán Šaríf, který působí jako mluvčí gard. Britské ministerstvo obrany tyto informace zatím nekomentovalo.
Podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta se Írán pátečním zadržením britského tankeru v Hormuzském průlivu vydal na nebezpečnou cestu. Reakce Británie na incident bude podle něj rozhodná. Situací se ještě v pátek pozdě večer zabýval výbor pro krizové situace, který podle Hunta britským lodím doporučil, aby se vodám Perského zálivu teď vyhýbaly.
½ Yesterday‘s action in Gulf shows worrying signs Iran may be choosing a dangerous path of illegal and destabilising behaviour after Gibraltar’s LEGAL detention of oil bound for Syria.
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 20. července 2019
„Včerejší (páteční) události v Perském zálivu znepokojivě naznačují, že když Gibraltar v souladu s právem zadržel ropu směřující do Sýrie, tak Írán si pak možná zvolil nebezpečnou cestu nezákonného a destabilizačního chování,“ napsal Hunt na twitteru. Odkazuje tím na postup britského námořnictva, které 4. července u Gibraltaru zadrželo íránský tanker Grace 1 se zdůvodněním, že veze ropu do Sýrie. To úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie.
Situace se musí vyřešit právní cestou, řekl Zaríf
Hunt podle agentury DPA před pátečním jednáním výboru pro krizové situace COBRA řekl, že situaci probíral s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Později se telefonicky spojil i se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem. „Právě jsem hovořil… se Zarífem a vyjádřil jsem mimořádné zklamání nad tím, že mě minulou sobotu ujišťoval, že chtějí situaci uklidnit, a přitom se chovají naprosto opačně,“ napsal Hunt na twitteru. „Jestliže to chce vyřešit, musí dojít na činy, nikoli slova. Britská lodní doprava musí být a bude chráněna,“ dodal.
Zaríf podle íránských médií během telefonátu Huntovi řekl, že zadržení lodi musí být vyřešeno právní cestou, protože plavidlo porušilo předpisy týkající se námořní dopravy.
Just spoke 2 Iranian FM Zarif &expressed extreme disappointment that having assured me last Sat Iran wanted 2 deescalate situation they have behaved in the opposite way.This has 2 be about actions not words if we are to find a way through.British shipping must & will be protected
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 20. července 2019
Incident odsoudilo i německé ministerstvo zahraničí. „Naléháme na Írán, aby propustil tuto loď a její posádku,“ řekl v prohlášení mluvčí ministerstva. Další eskalace konfliktu by podle něj byla velmi nebezpečná a podryla by všechny dosavadní snahy o nalezení cesty z krize.
Francouzská diplomacie uvedla, že zadržení britského tankeru dává důvod k velkým obavám. Krok íránských revolučních gard podle Paříže poškozuje snahy o deeskalaci situace.
„S velkými obavami jsme se dozvěděli, že íránské síly zadržely britské plavidlo,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. „Důrazně to odsuzujeme a vyjadřujeme naši plnou solidaritu se Spojeným královstvím.“
Íránské revoluční gardy, které tanker zadržely a donutily doplout do přístavu Bandar-Abbás v provincii Hormozgán, hned v pátek tvrdily, že britské plavidlo nerespektovalo mezinárodní námořní právo a nereagovalo na výzvy.
Podle Afifipúrova sdělení tvoří posádku plavidla Stena Impero 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Filipín a Litvy. Ruská agentura TASS s odvoláním na informaci švédské společnosti Stena Bulk, která tanker provozuje, napsala, že v posádce jsou tři ruští námořníci. Sama společnost na svém webu sdělila, že na palubě tankeru je 23 námořníků z Indie, Ruska, Lotyšska a Filipín.
Švédská společnost Stena Bulk oznámila, že připravuje oficiální žádost, aby bylo možné členy posádky navštívit. Jak firma uvedla ve svém prohlášení, zástupci přístavu Bandar-Abbás jim už sdělili, že „zdravotní stav členů posádky lodi Stena Impero je dobrý“.
V Hormuzském průlivu v posledních týdnech roste napětí kvůli vztahům mezi Spojenými státy a Íránem zostřeným kvůli íránskému jadernému programu a americkým protiíránským sankcím. Situaci zhoršilo nedávné zadržení íránského tankeru na britském zámořském území Gibraltar, vyslání amerických posil a bojových letadel do Perského zálivu, několik incidentů se zapálenými tankery, z nichž USA obvinily Írán, a červnové sestřelení amerického bezpilotního letounu Teheránem. Írán tvrdí, že dron byl nad jeho územím.
Americká armáda v pátek podle tiskových agentur sdělila, že Spojené státy vyšlou do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích s cílem „posílit odstrašení“. Rakety už podle médií byly umístěny na leteckou základnu jižně od Rijádu, z níž má podle BBC operovat letka „neviditelných“ stíhaček F-22.