Dělejte to jako Němci a Rakušani, radí eurokomisař Španělům

rada eurokomisaře

Dělejte to jako Němci a Rakušani, radí eurokomisař ŠpanělůmNOVÉ
Günther Oettinger Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Řešením sporu katalánských separatistů a španělské vlády by mohlo být přiznání větších kompetencí Katalánsku po vzoru uspořádání Německa či Rakouska. Myslí si to komisař Evropské unie pro rozpočet Günther Oettinger, který sám před lety býval premiérem jedné ze spolkových zemí Německa. Oettinger to řekl v rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel. Doufá také, že Madrid začne s katalánským vedení o řešení krize jednat.

„Z německého pohledu bych si dovolil poradit, aby se soustředili na systémy evropských zemí, v nichž mají regiony vlastní ústavu a značnou část kompetencí co se týče rozpočtu, soudnictví nebo školství,“ uvedl Oettinger. Jeho rozhovor vyšel v nedělním vydání, citoval z něj například server německé televize n-tv.

Oettinger, který byl v letech 2005 až 2010 zemským premiérem Bádenska-Württemberska, navrhl jako příklad, který se osvědčil, německý či rakouský model. V těchto státech mají jednotlivé spolkové země vlastní ústavu a vysoký stupeň autonomie. „Tento model by mohl pomoci v konstruktivní debatě v případě Katalánska,“ navrhl Oettinger.

Autonomní oblasti Španělska mají vlastní parlament a vládu a některé z nich (Katalánsko a Baskicko) například i vlastní policii. Ekonomicky silné Katalánsko si ale dlouhodobě stěžuje, že po odvedení daní do Madridu se mu vrací jen malá část. Jediné Baskicko a Navarra si samy spravují rozpočet a do Madridu odvedou jen dohodnutou částku. Ostatní regionu naproti tomu odvádějí většinu peněz centrální vládě, která jim pak část vrací. Každý měsíc také autonomní regiony podávají ústřední vládě zprávu o výdajích ze svého rozpočtu.

Komisař Oettinger také vyjádřil naději, že po regionálních volbách v Katalánsku, v nichž většinu v parlamentu získali separatisté, začne Madrid s katalánským vedením jednat. „Domníváme se, že španělský premiér je dost chytrý na to, aby po volbách obnovil rozhovory s Barcelonou,“ uvedl Oettinger.

Evropská komise se ke krizi kolem Katalánska v posledních měsících vyjadřovala v tom smyslu, že jde o vnitřní problém Španělska, který si musí vyřešit Madrid a Barcelona. Představitelé EU nicméně uváděli, že případnou nezávislost Katalánska na Španělsku žádný členský stát EU neuzná.

Když v Katalánsku v roce 2015 zvítězili separatisté, odmítal španělský lidovecký premiér Mariano Rajoy s tamním vedením jednat. Zdůvodňoval to tím, že nebude jednat o ničem, co odporuje španělské ústavě. Separatisté v Katalánsku letos v říjnu uspořádali referendum o odtržení od Španělska a následně tamní parlament přijal rezoluci o nezávislosti. Na to Madrid reagoval převzetím přímé správy nad touto oblasti a vyhlášením předčasných regionálních voleb.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Katalánsko slaví vítězství separatistů. EU nechce výsledky voleb komentovat

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články