Katalánsko slaví vítězství separatistů. EU nechce výsledky voleb komentovat

Katalánsko slaví vítězství separatistů. EU nechce výsledky voleb komentovatAKTUALIZOVÁNO
Svět

volby v Katalánsku

V Katalánsku slaví separatisté, ačkoli zřejmě vyhraje strana Ciudadanos, která je proti odtržení. Strany, které jsou pro odtržení, totiž zřejmě opět získají absolutní většinu v katalánském parlamentu. Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont  výsledek označil za porážku španělské vlády.

Katalánský expremiér Carles Puigdemont z Bruselu vyzval španělskou vládu, aby s ohledem na výsledky čtvrtečních voleb v Katalánsku okamžitě zrušila přímou správu nad touto autonomní oblastí. Puigdemont rovněž prohlásil, že Evropa bude muset vzít na vědomí výsledek voleb v Katalánsku. V nich získaly tři separatistické strany absolutní většinu v regionálním parlamentu.

Mluvčí Evropské komise v reakci uvedl, že pozice EU je neměnná a k výsledkům voleb se EU nebude vyjadřovat. Představitelé unijních institucí v předchozích týdnech vyjadřovali promadridský postoj, tedy pro jednotu Španělska. Nezávislé Katalánsko podle nich nikdo v EU neuzná.

„Jako premiér Katalánska chci poblahopřát svému lidu k dnešnímu výsledku, který je neoddiskutovatelný,“ prohlásil v Bruselu v reakci na čtvrteční volby Puigdemont. „Vyhráli jsme volby ve výjimečné situaci, s kandidáty ve vězení a s vládou v exilu,“ řekl také Puigdemont, který je několik týdnů v Belgii se čtyřmi ministry své vlády. Tu Madrid koncem října sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

„Zítra musí být článek 155 pozastaven a musí být osvobozeni vězni,“ prohlásil také Puigdemont. Dodal také, že jeho vláda bude pokračovat tam, kde skončila před použitím článku 155. Na základě tohoto ústavního článku převzal Madrid přímou správu nad Katalánskem poté, co jeho parlament 27. října schválil rezoluci o nezávislosti. Vězni měl na mysli dva katalánské exministry, kteří jsou ve vazbě od začátku listopadu, a dva aktivisty, kteří jsou ve vězení už od poloviny října. Všichni jsou, jako celá katalánská vláda, obviněni ze vzpoury.

Noční oslavy

V barcelonském přístavu na povolebním mítinku katalánských separatistů začali už v noci oslavy zřejmé vítězství separatistických stran a volají „Puigdemont prezident!“. Zdraví tak do Bruselu lídra koalice Společně pro Katalánsko, která ve volbách skončila těsně druhá.

„Španělský stát byl poražen. Je to výsledek, který nelze zpochybnit,“ uvedl Carles Puigdemont. „Evropo podívej se, jak to dopadlo,“ dodal Puigdemont. Poděkoval voličům za vysokou účast. Připomněl i členy své vlády, kteří jsou stále ve vězení. Prohlásil, že bude žádat referendum.

Po sečtení téměř 99 procent hlasů mají separatisté ve 135členném parlamentu 70 mandátů, což je o dva méně než po volbách z roku 2015. Absolutní většina je nejméně 68 křesel.

Zatím vede strana Ciudadanos (katalánsky Ciutadans), která je proti odtržení Katalánska od Španělska a která by získala 36 křesel. O dvě méně by dostala v této fázi separatistická koalice katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Katalánsko (JxCat). Třetí je nyní Republikánská levice Katalánska (ERC) se 32 mandáty.

Výsledky budou ranou pro španělskou vládu. Madrid vyhlásil tyto předčasné volby právě proto, že doufal v oslabení separatismu v Katalánsku.

Strany, které jsou pro jednotu se Španělskem, tedy Ciudadanos, katalánští lidovci a katalánští socialisté získali v nynějších volbách v této fázi sčítání dohromady jen 57 mandátů. Lidovci zřejmě obsadí pouze čtyři křesla, stejně jako radikální levicoví separatisté z CUP. Katalánští socialisté (PSC) získají nejspíš 17 křesel v regionálním parlamentu.

Volební účast byla rekordní, činila 82 procent, tedy o sedm procentních bodů více než v roce 2015.

Vzhledem k vysokému volebnímu zisku koalice Společně pro Katalánsko má tak velkou šanci stát se kandidátem na katalánského premiéra opět Carles Puigdemont. Ten je ale nyní v Belgii a po návratu do Španělska mu hrozí zatčení, protože ho španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli separatistickým snahám. Stejně jako je trestně stíhána celá bývalá katalánská vláda, kterou Madrid koncem října kvůli snahám o nezávislost Katalánska sesadil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nezávazná rezoluce OSN odsoudila Trumpovo rozhodnutí o Jeruzalému