Paralyzovaná země. Není žádná strategie, je to chaos Babišovy vlády
ECHOPRIME
Vláda stále ujišťuje, že by se mohlo opakovat jarní koronavirové vypnutí země, kdy se zavřely školy, obchody a omezilo vycházení. Slibuje, že ať už se čínský koronavirus bude šířit jakkoli rychle, tak brutálním stylem už zemi neochromí. Země přesto paralyzovaná je. Karanténa, v níž končí tisíce lidí bez příznaků s negativními testy, ochromuje čím dál víc škol a firem.
Především v Praze je hygienici nestačí trasovat a do oficiálních, státem nařízeních karantén posílat. Postup různých hygienických stanic je výrazně odlišný. Ta přísná odešle do karantény třeba celou školní třídu, v níž se objevil jeden nakažený student. Celý pedagogický sbor, když se na poradě objevil třeba jeden externí nakažený trenér. Nebo celé patro ve firmě. Jinde se naopak laxnější nebo víc vytížená hygiena vůbec včas nedostane k vytrasování a obvolání kontaktů v úplně stejném případě. Když se třeba v týmu objevil jeden nakažený zaměstnanec nebo ve třídě učitelka. Dotyční zůstávají po řadu dní v informačním vakuu. Nic nemusejí. Nikdo jim nic úředně nenařídil. Mohou se setkávat s kýmkoli. Chodit kamkoli. Ti zodpovědní si zajdou na test, aby nákazu nešířili dál. Musejí si ho ale zaplatit. Když nemají žádné příznaky ani jim hygiena nesdělila kontakt s nakaženým, nemají nárok na test placený zdravotní pojišťovnou.
Čím víc přísnosti, tím víc nákazy a méně důvěry
Na první pohled zřejmý dvojí metr má hned tři následky, které zemi ochromují. Nákaza se nyní v Česku šíří skoro nejrychleji z celé Evropské unie, protože uštvaní a přetížení hygienici nestíhají vychytat trasováním dost pozitivních a ti nákazu roznášejí dál. Čas nemají mimo jiné proto, že posílají do karantény tisíce zdravých lidí bez jakýchkoli příznaků. Ti v ní i s negativním testem musejí strávit deset dní. Čím dál víc lidí má už dnes větší strach z karantény než ze samotného viru. Z toho, že jim karantény vyřadí děti ze školy nebo celý tým z firmy. Takže doufají, že se jim hygiena vůbec neozve. A ani nenahlašují své kontakty, pokud měli pozitivní test. Jen to svým známým řeknou a ti už se sami rozhodnou, jestli si na test zajdou, nebo to nechají osudu. Tato směs chaosu a nedůvěry je ideálním prostředím pro šíření čínského koronaviru. V těchto dnech Česká republika živelně a chaoticky velmi rychle pracuje na získání kolektivní imunity. Někdo by tomu řekl promořování, jiný snaha naučit se žít s čínským virem.
Celý text Lenky Zlámalové si můžete přečíst už nyní na EchoPrime nebo v Týdeníku Echo ve čtvrtek na stáncích. Předplatné získáte zde.