Bulharsko vyhostilo ruského diplomata kvůli výbuchům skladů munice
PODEZŘENÍ Z RUSKÉHO VLIVU
Bulharsko oznámilo, že vyhostilo diplomata Ruské federace. Udělalo to den poté, co prokuratura uvedla, že podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy bulharských skladů munice v letech 2011 až 2020. Moskva oznámila, že chystá odvetná opatření.
Bulharská ministryně zahraničních věcí Ekaterina Zacharievová podle bulharských médií na setkání s ruskou velvyslankyní v Sofii Eleonorou Mitrofanovovou vznesla požadavek, aby Moskva s místními úřady plně spolupracovala na vyšetřování explozí a pokusu o otravu bulharského zbrojaře Emilijana Gebreva.
Prokuratura ve středu oznámila, že šestici Rusů podezírá ve spojitosti se čtyřmi výbuchy v bulharských skladech a továrnách, kde měl Gebrev uložené zbraně a munici. Společné jim bylo mimo jiné to, že vojenský materiál měl odtud směřovat na Ukrajinu a do Gruzie.
Bulharsko si podle Zacharievové vyhradilo právo podniknout v následujících dnech v této věci „další odvetná opatření“.
Tři z podezřelých Rusů byli již v roce 2020 obviněni, že se v roce 2015 pokusili Gebreva otrávit látkou ze skupiny novičok, mělo jít o akci připisovanou jednotce GRU označované číslem 29155. Podle investigativní skupiny Bellingcat se bulharský zbrojař dostal do hledáčku ruských tajných služeb pravděpodobně proto, že jeho firma EMKO je jedinou mimo kontrolu Moskvy, která je schopna zajistit dodávky munice pro zbraně sovětské výroby.
Členové jednotky podle české vlády provedli v roce 2014 také útok v muničním skladu Vrběticích na Zlínsku, kde měl Gebrev rovněž uskladněn vojenský materiál. Česko kvůli tomu vyhostilo většinu diplomatického personálu z velvyslanectví v Praze. Moskva reagovala recipročně.
Bulharsko udržuje s Ruskem tradičně úzké politické, obchodní i kulturní vazby, v posledních letech ale vzájemné vztahy citelně ochladly. Od roku 2019 vyhostila Sofia po obviněních z vyzvědačství, hackerských útoků a zasahování do voleb v několika kauzách celkem osm ruských diplomatů. Naposledy v březnu prohlásila za nežádoucí osoby dva ruské diplomatické pracovníky v reakci na odhalení údajné ruské špionážní sítě v Bulharsku.
Končící premiér Bojko Borisov ještě před vyhoštěním ruského diplomata podle rádia BNR uvedl, že Bulharsko chce mít s Ruskem dobré vztahy, nepřipustí ale kompromisy v otázce národní bezpečnosti. „Řekl jsem jim (Rusům) jasně: ‚Nebudete v Bulharsku vyzvídat!‘,“ uvedl s tím, že jeho vláda ve věci ruské špionáže jednala dávno před Čechy.
„Budou následovat odvetné kroky,“ sdělilo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí v reakci na vypovězení svého diplomata z Bulharska. Ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Bulharsko chce Česko „přetrumfovat“ v obviněních na adresu Moskvy.