1 Kauza Čapí hnízdo

Kdo jsou Protopopovi? Bodyguard a psychiatrička Andreje Babiše mladšího

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Ke klíčovým postavám posledních dnů se zařadili manželé Protopopovi. Dříve veřejnosti neznámá lékařka Dita Protopopová se do popředí zájmu dostala svým zdravotním posudkem, díky němuž se vyhnul z výslechu v kauze Čapí hnízdo syn Andreje Babiše. Její manžel Petr Protopopov měl Babiše mladšího odvézt na okupovaný Krym. „Podle mě to nebyl nápad mého táty odvézt mě na Krym. Ten člověk zneužil toho, že táta chtěl, abych zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl v reportáži televize Seznam Babišův syn. V rozhovoru pro Právu Protopopov odmítl, že by Babiše mladšího unesl.

Psychiatrička Dita Protopopová pracuje v Národním ústavu duševního zdraví, kde je vedena jako vedoucí lékařka denního stacionáře pro pacienty s psychózou. V roce 2015 převzala péči o Andreje Babiše mladšího. Synovi nynějšího předsedy vlády vypracovala zdravotní posudek, který mu umožnil vyhnout se výslechu v kauze Čapí hnízdo. V té je trestně stíhán předseda vlády Andrej Babiš.

Ústav nicméně ve středu vydal zprávu, že se Dita Protopopová nijak neprovinila při vyhotovení lékařského posudku. „V souvislosti se zmíněnou kauzou byly prověřeny všechny zprávy, které v daném období MUDr. Protopopová napsala. Shledali jsme, že jsou v souladu jak s lékařskou etikou, tak ve shodě se skutečností a nedošlo v nich k žádnému pochybení. Upozorňujeme též na fakt, že lékař může psát zprávu pro policii o svém pacientovi jen v případě, že s tímto pacient souhlasí, nebo o to sám požádá,“ napsal ústav ve svém vyjádření.

Dita Protopopová byla poradkyní na ministerstvu financí v době, kdy byl Andrej Babiš ministrem. V loňském roce přešla na resort zdravotnictví, který má v gesci Adam Vojtěch. Podle informací serveru Seznam Zprávy je Protopopová hlavním garantem velké reformy psychiatrické péče. 

O Protopopové hovořil i syn Andreje Babiše v reportáži. „Řekla mi (Protopopová) – máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší.

Po zveřejněné reportáži Protopopová rezignovala na post zastupitelky na Praze 8. „Ve svém osobním životě, ale i lékařské praxi jsem se vždy chovala podle svého nejlepšího vědomí a navíc jsem vždy ctila přísahu, kterou jsem složila, a lékařskou etiku. Vždy jsem si vybírala ty nejkomplikovanější případy a těm lidem jsem chtěla maximálně pomoci. Lživé informace, které se v posledních informacích objevily v médiích, mě proto poškozují, urážejí, ale především lidsky mrzí, protože média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku,“ uvedla pro Echo24 Dita Protopopová.

Otcem Protopopové je Juraj Kalnický, slovenský básník, prozaik a pedagog. Pracoval v různých institucích, mimo jiné na ministerstvu školství, Univerzitě Komenského v Bratislavě nebo Univerzitě P. J. Šafárika. V letech 2002 až 2006 byl ředitelem Slovenského institutu v Moskvě. V roce 2006 obdržel medaili A. S. Puškina, kterou letos obdržel i český písničkář Jaromír Nohavica.

Bodyguard syna Andreje Babiše

Petr Protopopov se narodil v Rusku a je bývalý cyklistický závodník. Syn Andreje Babiše řekl, že Protopopov pracuje jako řidič pro společnost Agrofert, kterou má předseda vlády Andrej Babiš zaparkovanou ve svěřenském fondu. Mluvčí holdingu Agrofert redakci Echo24 neodpověděl na dotaz, na jaké pozici ve společnosti pracuje. Pro Radiožurnál mluvčí Karel Hanzelka řekl, že se „nebude ke svým zaměstnancům vyjadřovat“.

Podle serveru iDnes však dělal osobního strážce Andreji Babišovi mladšímu. Protopopov ho také měl unést na okupovaný Krym, kde měl být mimo dosah policejních orgánů. Sám Andrej Babiš mladší uvedl, že byl Protopopovem unesen. „Podle mě to nebyl nápad mého táty odvézt mě na Krym. Ten člověk zneužil toho, že táta chtěl, abych zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl premiérův syn Andrej Babiš mladší. O ukrytí syna Andreje Babiše se v politických kuolárech mluvilo několik měsíců.

Na Krymu měl také Protopopov Babišovi mladšímu vyhrožovat. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině – já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ řekl Babiš mladší v reportáži televize Seznam.

Protopopov odmítá, že by Babiše unesl, odvezl ho kvůli médiím

Petr Protopopov odmítá, že by unesl Andreje Babiše mladšího na Krym. Právu řekl, že byl jeho asistentem a do Ruska a na Krym odjeli loni kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. Protopopov uvedl, že se o Babiše staral jako o nevlastního bratra, od ledna 2016 byl placen Agrofertem. Babiš trpící schizofrenií si na Krymu našel slečnu a pod jejím dohledem trávil na Krymu a později i na východní Ukrajině bez Protopovova několik dní, uvedl Protopopov.

Protopopov kromě svého zaměstnání v Agrofertu působí i jako začínající fotograf. V loňském roce si založil společnost s názvem Vostok studio, které se má zaměřovat na oblast audiovizuálních služeb.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Protopopová ve zprávě o zdraví Babiše mladšího nepochybila, říká Národní ústav duševního zdraví

Lékařka Protopopová, zapletená v kauze Babišova syna, rezignovala na mandát zastupitelky

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.